هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  برگزاری‌«نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران»/ پیام رئیس فدراسیون


صبح روز ۴ شنبه ۲۶ آذرماه در محل سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و با حضور فرماندار اسلامشهر، رئیس دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر و رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران برگزار گردید.
در این همایش که با پذیرش ۴۰ مقاله از مجموع مقالات ارسالی همراه بود ضمن تقدیر از محققان و پژوهشگران حاضر به بررسی مقالات ارسالی پرداخته شد.

متن سخنرانی «زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در این همایش:


به نام خالق اندیشه ها

با عرض سلام و خوش آمد خدمت تمامی حضار گرامی، میهمانان ارجمند و بزرگوارانی که از نقاط مختلف کشور در «نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران» شرکت نموده اند.
قبل از هر سخنی؛ با عنایت به مجاورت زمانی برگزاری این همایش با «هفته پژوهش» و اینکه عنوان و رویکرد همایش نیز با «علم» و محورهای تحقیقی- پژوهشی، عجین است؛  ضمن تبریک این هفته به تمامی محققان و پژوهشگران به ویژه در عرصه طبیعت، محیط زیست، کوه‌ و کوه‌نوردی، لازم می دانم نکاتی را در  اهمیت تحقیق و پژوهش با هدف گسترش و توسعه علمی کوه‌نوردی در ایران اشاره کنم.
همان گونه که مستحضر هستید؛ در دنیای امروز، «پژوهش» یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه و زیربنای توسعه پایدار به شمار می‌رود. «پژوهش» در هر موضوع، به هر گونه و در هر سطحی که انجام شود، تلاشی منسجم و نظام‌مند در راستای توسعه دانش موجود درباره موضوع‌هایی است که با آنها سروکار داریم، کوششی برای یافتن بهترین راهکار‌های ممکن برای حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف. از جمله همین کوه‌نوردی که طی سال های گذشته توسعه و رواج فراوانی در جامعه داشته و با اقبال قابل توجهی روبرو بوده است.
اما به گمان بنده و به رغم فعالیت‌های ارزشمند علمی و تألیفی که در حوزه ی کوه‌نوردی انجام شده است، «پژوهش»های بنیادین و علمی یکی  از حلقه های مفقوده و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته، در پرسشگری، پاسخگویی، تصمیم سازی و تصمیم گیری های این حوزه بوده است که می بایست با مشارکت محققان و پژوهشگران و در واقع پژوهش محوری همه ما، سمت و سوی فعالیت ها را بیشتر و بیشتر بر این مبنا انجام دهیم.
بی شک فعالیت مبتنی بر پژوهش، که با عناصر علم و اطلاعات نیز پیوند خورده باشد، دستاوردهای ارزنده ای به همراه خواهد داشت که نیل به اهداف را تسهیل، تسریع و تا حدود زیادی تضمین خواهد کرد.
ما در فدراسیون کوه‌نوردی بنای خود را بر این مهم استوار کرده ایم و از همکاری و همفکری یکایک کارشناسان، محققان و پژوهشگران در راستای پیشبرد علمی این ورزش به ویژه در حوزه کلان و مدیریتی صمیمانه استقبال می کنیم.
برگزاری «نخستین همایش ملی گسترش علم کوه‌نوردی در ایران» نیز با عنایت به جایگاه این رشته ورزشی، توسعه و ضریب نفوذ آن طی چند سال گذشته در جامعه به ویژه در بین نسل جوان، و در عین حال آسیب‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها، می‌تواند بر اساس محورهای ارزشمندی که تعیین شده است، گامی ارزشمند تلقی شود . امید است این همایش با استقبال جامعه کوه‌نوردی، از غنا و پرباری لازم برخوردار باشد و یافته ها و مباحث مختلف علمی آن معطوف به «آموزش و آگاهی بخشی» به عنوان دستاوردی پژوهشی در اختیار عموم قرار گیرد.
برای یکایک دست اندرکاران و شرکت‌کنندگان آرزوی توفیق دارم
.

برگرفته از سایت فدراسیون کوه نوردی وصعودهای ورزشی ایران. farid.bayzidnezhad.- جمعه 28 آذر 1393- ساعت 23.53   نام   

 ایمیل     

متن