هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  دنباله‌دار «لاوجوی» بر فراز کوه‌های «ایتالیا»


دنباله‌دار «لاوجوی» بر فراز کوه‌های «ایتالیا»

ستاره شناسان آماتور در نیمکره‌ی شمالی دیده شدن یک توده‌ی کرکی سبزفام در آسمان نیمه‌شبان را گزارش می‌‎دهند ... این توده چیزی نیست به جز دنباله‌دار لاوجوی (C/2014 Q2) که اینجا تصویری از آن را بر فراز کوه‌های «دولومیت» ایتالیا و در شب ۲۶ دسامبر می‌بینید.

عکاس تصویر، «جورجیا هافر» در شمال ایتالیا می‌گوید: «من برای گرفتن این عکس از تلسکوپ استفاده نکردم. تنها چیزی که نیاز داشتم دوربین نیکون دیجیتالم بود. تصویر آسمان از همگذاری ۱۰ نوردهی با نوردهی‌های ۳ ثانیه‌ای (روی هم ۳۰ ثانیه) درست شده و چشم‌انداز پیش‌زمینه هم دستاورد یک نوردهی ۱۸۰ ثانیه‌ای است.»

این دنباله دار که شب به شب درخشان تر می شود، هفته ها در حال پیمودن آسمان نیمکره‌ی جنوبی بود و به هدفی محبوب برای عکاسان نجومی استرالیا، نیوزلند، و آمریکای جنوبی تبدیل شده بود، ولی اکنون از استوای آسمانی گذشته و شمالی‌ها هم می‌توانند آن را ببینند.

«جان چامک» از «یلو اسپرینگز اوهایو» می‌گوید: «من دنباله دار لاوجوی را پریشب دیدم. قدر روشنایی آن ۵.۵ بود و به هنگام نیمه شب ۱۳ درجه بالای افق جنوبی دیده می‌شد. این دنباله‌دار را در آسمان‌های آلوده به نور با چشم نامسلح به سختی، آن هم با دید کج می‌توان دید ولی از پشت دوربین‌های دوچشمی به خوبی دیده می‌شود.»

خود «چامک» با یک نوردهی ۱۰ دقیقه‌ای از پشت تلسکوپ ۱۶ اینچی خانگی‌اش، نه تنها هسته‌ی سبزفام این دنباله‌دار، بلکه رشته‌های ظریف دم شاخه شاخه‌اش را هم آشکار کرد. عکسی که وی گرفته را اینجا می بینید:

 

 


منبع: 1star-7skies.blogspot.com

منبع: کوه نوشت

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.- سه شنبه 9دی ماه1393- ساعت 18.55


   نام   

 ایمیل     

متن