هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  ال کاپیتان: باراک اوباما تلاش می کند تا با سنکنوردان تماس بگیرد و صعودشان را تبریک بگوید


ال کاپیتان: باراک اوباما تلاش می کند تا با سنکنوردان تماس بگیرد و صعودشان را تبریک بگوید

 

صعود آزاد و اودیسه وار 7 ساله دان وال سرانجام در یک تلاش 19 روزه و در زمستانی ترین ماه سال محقق شد. و حالا این باراک اوباما است که تلاش می کند تا با تامی کالدول و کوین جورگسون تماس بگیرد و این صعود را به آنان تبریک بگوید. ".....Barack Obama is trying to call the climbers to congratulate them"

مسیر دان وال به ارتفاع 900 متر داری 32 طول است که 3 طول آن 9a است.

8 سال پیش بود که ایده ی صعود آزاد دان وال توسط تامی کالدول جرقه زده شد. فیلم این ایده توسط برت لوول منتشر شد. در سال 2009 کوین جورگسون با دیدن فیلم به کالدول پیوست.

اولین تلاش در سال 2010 انجام شد. تیم دو نفره جند ماه تلاش کرد اما سرانجام توفان یوسیمتی آنها را متوقف کرد.

در سال 2011 کوین، در طول 16 که به کراکس داینو معروف است سقوط کرد، استحوان های بدنش کوبیده و رباط های قوزک پایش کشیده شد.

در سال 2013 تامی کالدول به دلیل سقوط کیسه سنگین ابزارها که به هارنس اش بسته بود دچار آسیب دیدگی دنده ها شد و چند ماه امکان تلاش نداشت.

امسال اما، صعود آزاد سخت ترین دیواره بلند محقق شد. تیم، فصل زمستان را انتخاب کرد، چون به تجربه دریافته بود که بیشترین موفقیت را در روزهای سرد داشته است، زیرا سرما باعث می شود که اصطکاک کفش سنگنوردی و پوست در بهترین وضعیت خود باشد.

تامی کالدول بطور مستمر و بدون هیچ عقب نشینی جدی مسیر را صعود کرد؛ او البته در طول 16، کراکس مسیر را دور زد.

کوین جورکسون در طول 15، تلاشی حماسی کرد. او برای عبور از این تراورس طی 7 روز 11 بار روی گیره های کوچک تیغه ای تیز با سرانگشتانی شکافته شده تلاش کرد و سرانجام موفق شد . کوین اما از کراکس داینو فرار نکرد، او طول 16 را بصورت اوریجینال صعود کرد.

اولین صعود مصنوعی یا صعود با ابزار کمکی (Artificial climbing - Aid climbing) مسیر دان وال، 45 سال پیش در سال 1970 توسط دین کالدول ( نه تامی! ) و وارن هاردینگ صورت گرفت. در حالیکه این روزها انتقاداتی در رسانه های غربی در خصوص صعود آزاد (Free climbing) این مسیر توسط تامی و کوین وجود دارد، اما دین کالدول آنرا تایید می کند و می گوید" من این بچه ها را تایید می کنم! شباهت کمی بین صعودهای یوسمیتی امروز و دهه 1960 می بینم، اما روح سنگنوردی همان است...."

این سایت در روزهای اخیر و در چند پست به این صعود پرداخته است.

عکس بالا از آلکس هانولد، فری سولو کار نامدار جهان است.

لطفا عکس های بیشتر را در این لینک ببینید: http://bivy.blogfa.com/post/493

منبع : کوه نامه

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.پنج شنبه25 دی ماه 1393- ساعت 18.25


   نام   

 ایمیل     

متن