هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  کوهنوردان کردستانی قربانی تازه ترین تبعیض فدراسیون


کوهنوردان کردستانی که هیچگاه مورد حمایت قرار نگرفته و مطالبات آنان برآورده نشده، این بار از سوی فدراسیون کوهنوردی مورد بی مهری قرار گرفتند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، فدراسیون کوهنوردی کشور با اقداماتی که از دیدگاه کوهنوردان نادیده گرفتن و شهرستانی نگریستن به کردستانی هاست، موجب ایجاد ناامیدی و یاس در کوهنوردان شده‌اند.

 

کردستان در حوزه ورزش، در بسیاری از رشته ها بسیار توانمند است و کوهنوردی یکی از موفق ترین این رشته‌ها در استان بوده که قهرمانان صاحب نامی دارد.

 

کوهنوردان کردستانی با عشق و علاقه ای که نسبت به شهر، استان و مردم خود دارند همیشه با درایت و پیروزمندانه بر فراز قله‌های بلندی قامت برافراشته و برای این استان و حتی کشور خود افتخارات بزرگی کسب کرده‌اند.

 

در سال های اخیر هم تعدادی از جوانان کردستان در این رشته افتخاراتی کسب کرده‌اند که قابل ستایش است اما متاسفانه آنچه کوهنوردان کردستانی همیشه از آن گله دارند، بی توجهی به آنان، عدم برآورده کردن مطالبتشان و نادیده گرفتن افتخارات بزرگ آنان است.

 

با وجود همه بی مهری‌ها، احساس تعلق، عشق، عرق و تعصب بی نظیر کوهنوردان کردستانی را تا به امروز رسانده و خوشبختانه مانع از یاس و کناره گیری آنان از این حوزه شده است.

 

متاسفانه در روزهای اخیر بار دیگر بی مهری و تبعیض نسبت به کوهنوردان کردستانی، آنان را دچار تردید کرده و بار دیگر احساس بی احترامی و نادیده گرفتن، موجب آزرده کردن آنان شده است.

 

فدراسیون کوهنوردی هر ساله اردوهایی آمادگی برای انتخاب نفراتی در سطوح مختلف کوهنوردی برگزار می کند.

 

سال گذشته فراخوانی از سوی فدراسیون با این عنوان اعلام شد: "برگزاری اردوهای آموزشی برای کوهنوردان 18 تا 22 ساله با حضور تمامی استان ها و در صورت دریافت بودجه در نظر گرفتن صعودی جمعی برای تمامی افراد شرکت کننده در دوره"، که با ایجاد تغییراتی در اهداف اولیه اعلام شده از سوی فدراسیون، برگزاری دوره آموزشی به اردوی انتخابی تیم ملی تغییر یافت و در پایان این اردو کوهنوردان کردستان که پنج نفر بودند، هیچکدام در تیم ملی پذیرفته نشدند.

 

خط زدن کوهنوردان کردستانی از سوی فدراسیون، موجب بی انگیزگی آنان می شود 

 

صلاح حقیقیان، مدیرعامل کانون کوهنوردان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، در رابطه با این مسئله اظهار کرد: با اعلام فراخوان از سوی فدراسیون، پنج نفر از کوهنوردان مستعد و توانمند استان انتخاب و به اردوهای آموزشی جهت ارتقا و آموزش اعزام شدند.

 

وی افزود: در پایان دوره‌ها صورت مسئله تغییر و به اردوی انتخابی تیم ملی امید تغییر یافت.

 

سرپرست کانون کوهنوردان کردستان عنوان کرد: از استان کردستان پنج نفر در اردوها شرکت کرده بودند که به جز یک نفر از آنان به دلیل مشکلات سربازی، چهار نفر دیگر تا پایان اردو با تمام فشارهایی که از لحاظ مادی و معنوی بر آنان وارد بود، این راه را ادامه دادند.

 

وی تصریح کرد: اما آنچه در پایان اردوها نصیب این جوانان شد، خط زدن آنان بدون ارائه هیچ دلیلی و جایگزین کردن افراد دیگری به جای آنان بود.

 

حقیقیان، با اشاره به اینکه فدراسیون، توانمندی کوهنوردان کردستان را نادیده گرفته است، ادامه داد: بی مهری و تبعیض قائل شدن نسبت به کوهنوردان کردستانی و نامتناسب بودن شرایط آنان نسبت به دیگر استان‌ها، تنها این مورد نبوده و همیشه وجود داشته و تکرار آن موجب از دست رفتن پتانسیل ها و قابلیت های کوهنوردی کردستان می شود.

 

وی ذکر کرد: افرادی که در این اردوها شرکت کرده بودند، از بسیاری مسائل شخصی خود گذشته و با عشقی خاص و امیدی به آینده آن را دنبال کردند.

 

سرپرست کانون کوهنوردان کردستان خاطرنشان کرد: خط زدن کوهنوردان توانای کردستانی از سوی فدراسیون بدون ایراد دلیلی قانع کننده و پس از ماه‌ها تمرین مکرر، موجب از دست دادن توان بی همتای آنان و ایجاد بی انگیزگی در آنان خواهد شد.

 

حقیقیان در پایان یادآور شد: جوانانی که به راحتی از این حوزه خط خورده و حذف شدند، اخراج تعدادی از کوهنوردان از دانشگاه‌ها و بسیاری مشکلات دیگر که مسئولان مربوطه در استان وقتی برای شنیدن آنها ندارند، آینده این جوانان را مبهم و موجب عقب ماندن آنان از سطحی خواهد شد که حق واقعی‌شان است.

 

در چارچوب قوانین از کوهنوردان کردستانی دفاع می کنیم

 

 سید واسع موسوی، مربی ملی کوهنوردی در این دوره ها، در رابطه با نپذیرفتن کوهنوردان کردستانی از سوی فدراسیون به خبرنگار ایسنا گفت: با اعلام فراخوان از سوی فدراسیون جهت برگزاری اردوهای آموزشی، پنج نفر از کوهنوردان کردستان انتخاب و در اردوها شرکت کردند.

 

وی افزود: سیاست اولیه برگزاری این اردوها، آموزشی بود و چنین قول داده شد که پس از آموزش و در صورت تامین بودجه، صعودی جمعی برای تمام شرکت کنندگان در اردوها در نظر گرفته خواهد شد.

 

مربی ملی کوهنوردی در اردوهای فدراسیون عنوان کرد: با پایان اردوها، عنوان اردو به انتخابی تیم ملی تغییر یافت.

 

وی تصریح کرد: بر اساس قانون، غیبت افراد در اردوها به منزله انصراف افراد تلقی می شود و تنها در صورت ارائه دلایل پزشکی و با تایید فدراسیون اجازه حضور در اردوها را به صورت مجدد دریافت خواهند کرد.

 

وی ادامه داد: در اردوی انتخابی تیم ملی این قانون نادیده گرفته شده و افرادی انتخاب شده‌اند که در اردوها حتی دو دوره غیبت داشته‌اند و این مسئله اجحاف در حق کوهنوردان کردستانی است.

 

موسوی خاطرنشان کرد: ادعای شایستگی کوهنوردان کردستانی برای حضور در تیم ملی را نداریم اما کسانی برای حضور در تیم ملی انتخاب شده‌اند که بسیار ضعیف‌تر از نفرات کردستان هستند و حاضریم تستی بین این افراد انجام شود و در صورت تایید توانمندی آنان، شکایتی نخواهیم داشت.

 

وی در پایان یادآور شد: در چارچوب این مواضع از حق ضایع شده کوهنوردان کردستانی دفاع می کنیم.

 

تبعیض قائل شدن و مانع شدن از پیشرفت کوهنوردان کردستانی تنها این بار نبوده و جلوگیری از ارتقای مربیان کوهنوردی کردستان از درجه سه به درجه دو و مشروط کردن آنان، کم لطفی نسبت به مربیان غارنورد کردستان و همچنین بی توجهی به افتخارات قهرمانان ملی پوش کردستانی از دیگر اقدامات فدراسیون کشور در رابطه با کوهنوردان استان است.

 

این تبعیض ها در حالیست که پس از روی کار آمدن رضا زارعی، رییس فدراسیون کوهنوردی در نشستی که با کوهنوردان سنندج داشته است، از ایشان درخواست شده بود که مانع از ادامه این تبعیض ها شوند و ایشان نیز این قول را به کوهنوردان کردستانی دادند که مانع از تکرار چنین اقداماتی شوند.

 

ادامه نادیده گرفتن ورزشکاران کردستانی و به ویژه کوهنوردان، عواقب ناگواری برای این استان در پی خواهد داشت و موجب دلسردی و یاس آنان خواهد شد.

 

این افراد را باید بزرگان و افتخارات استان دانست و باید قدرشان را تا زمانی که در قید حیات هستند، دانست و این درحالیست که هیچگاه کسی برای جلب رضایت کوهنوردان کردستانی اقدامی نکرده و همیشه از وضعیت خود ناراضی بوده اند.

 

کوهنوردان کردستان از مسئولان مربوطه در استان به ویژه مدیرکل تربیت بدنی استان، نمایندگان و دیگر مراجع زیربط انتظار دارند که از حقوق ضایع شده این کوهنوردان دفاع کرده و انتظاراتی را که از آنان در راستای تحقق خواسته های کوهنوردان می رود، برآورده کنند و مانع از تکرر تبعیض ها در حق آنان شوند تا آینده کوهنوردان به دلیل عدم حمایت به خطر نیفتد.

 

در ضمن کوهنوردان کردستانی برای گرفتن حق خود در این زمینه بسیار جدی هستند و اظهار کردند که این بار اجازه تضییع حقشان را نخواهند داد.

 

 گزارش: سرگل آرش خبرنگار ایسنا منطقه کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.پنج شنبه2 بهمن ماه 1393- ساعت 01.04

    نام   

 ایمیل     

متن