هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  گزارش گروه همت شمیران در خصوص حادثه بهمن دامنه قله ساکا


روز جمعه مورخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۳، تیمی از گروه همت شمیران به تعداد ۲۱ نفر به قصد صعود قله ساکا عازم منطقه لواسان – افجه گردید.

این تیم ساعت ۹ صبح و پس از صرف صبحانه از دشت گردو مجددا شروع به حرکت مینماید. بعد از رسیدن به گوسفند سرا و منطقه سنگ چین شده شدت غلظت مه و و شدت بارش برف به قدری زیاد میگردد که انتخاب یال صعود و مسیر را با مشکل مواجه مینماید. باز شدن مه شدید برای لحظات اندکی در حد چند ثانیه کمک مینماید که یالی که به سمت مسیر قله بود مشخص شده و تیم به سمت مسیر مشخص شده و قرار گرفتن بر روی یال اصلی به صعود ادامه دهد.

پس از گذشت ۷ الی ۸ دقیقه از استقرار بر روی یال اصلی، صدای فریاد و درخواست کمک شنیده می شود. افراد تیم توسط سرپرست بعد از مطمئن شدن از وقوع حادثه به منطقه سنگچین شده (گوسفند سرا) هدایت میگردند و سپس ۷ نفر از اعضای گروه همت با علم به خطرات محتمل در چنین شرایطی، به سرعت به سمت محل ریزش بهمن حرکت می نمایند.

از لحظه شنیدن درخواست کمک تا رسیدن به محل حادثه حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان سپری میگردد. دو نفر از افرادی که گرفتار بهمن شده بودند این امکان را می یابند که از زیر برف خود را خارج نمایند. این دو نفر به همراه اعضای حاضر تیم همت سریعا اقدام به نجات سایر نفرات گرفتار در زیر برف نمودند.

 

در زمان امداد رسانی مشاهده شد که متاسفانه یکی از کوهنوردان فاقد هرگونه علائم حیاتی می باشد و کاملا   بی جان در زیر برف مدفون شده بود.

سایر نفرات نیز به صورت کاملا فشرده و خیلی نزدیک بهم، گرفتار شده بودند که طی ۴۵ دقیقه تمامی این افراد به ترتیب از زیر برف بیرون کشیده شده و مورد رسیدگی قرار گرفتند تا به وضعیت مطلوبی برسند. یکی از نفرات گرفتار از ناحیه کتف راست و نفر دیگر از ناحیه لگن احساس درد میکرد.

پس از ثبت موقعیت و علامت گذاری پیکر فرد فوت شده، و پس از بهبودی نسبی نفرات حادثه دیده، تمامی نفرات حاضر در منطقه اقدام به فرود به سمت دشت گردو مینمایند.

با رسیدن به ارتفاعات پایین تر، با عوامل هلال احمر، تماس برقرار گردیده و مختصات محل قرارگیری جسد به ایشان اعلام میگردد.

پس از رسیدن به روستا، نفراتی که نیاز به اورژانس داشتند با آمبولانس حاضر در منطقه مورد معاینه قرار گرفتند و به مراکز درمانی منتقل شدند.

 

 

منبع : وب سایت همت شمیران

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad. سه شنبه 14 بهمن ماه 1393- ساعت 11.26


   نام   

 ایمیل     

متن