هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  دان وال، صعود قرن ؟!


 

بدون تردید تا کنون هیچ صعودی به اندازه صعود مسیر دان وال در ال کاپیتان مورد توجه نشریات و رسانه های سنگنوردی و غیر سنگنوردی مثل نشنال جئوگرافیک ، NBC ، نیویورک تایمز و..... قرار نگرفته است. شگفت اینکه تعدای از این رسانه ها صعود دان وال را "صعود قرن “climb of the century دانسته اند. تردیدی نیست که پروژه 7 ساله دان وال با صعود آزاد، 19 روزه و با درجه  9a توسط تامی کالدول و کوین جورگسون یک صعود تاریخی است؛ اما آیا به واقع صعود قرن است؟ این سوالی است که سایت معتبر << کلایمینگ >> امریکا مطرح کرده است. پاسخ از نظر کلایمینگ ساده است: صعود، ورزشی چند بعدی است و دارای سبک های متفاوت است و نمی توان همه ی صعود ها را با یک معیار سنجید. کلایمینگ کمی هم با طنز می نویسد:  از قرن بیست ویکم فقط 14 سال گذشته است، ما چه می دانیم که در 86 سال دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد! کلایمینگ علاوه بر دان وال، 7 صعود دیگر را به عنوان صعودهای قابل توجه و تاریخی که از سال 2000 تا کنون انجام شده به شرح زیر احصا کرده است ؛ کلایمینگ دان وال را در راس این لیست قرار می دهد اما  نه دان وال و نه هچیک از 7 صعود دیگر را صعود قرن نمی داند ، بله ، واضح است: ما چه می دانیم که در 86 سال دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد. و اما صعودهای شاخص:

کوهنوردی : یولی استک - صعود و فرود رخ جنوبی آناپورنا، 28 ساعته ، سولو و با کراکس یخنوردی در ارتفاع بالای 7000 متر - اکتبر 2013

شکاف نوردی : تام راندال و پیت ویتاکر – اولین صعود مسیری به نام شکاف قرن Century Crack در یوتا

صعودهای ورزشی – آدام اوندرا (چک)، مسیر  Change در نروژ و   La Dura Dura در اسپانیا - کریس شارما (امریکا) مسیر La Dura Dura . هر دو مسیر با درجه صعود 9b+/5.15c . و البته در اینجا ناسیونالیسم کلایمینگ بر واقع بینی اش چیره می شود و فقط دومی ( کریس شارما - مسیر  La Dura Dura ) را صعود شاخص لیست خود می داند!!

یخنوردی: تایم ایمت ، ویل گد – صعود Spray On در کانادا و آبشار نیاگار Niagara Falls  از نیویورک

فری سولو: آلکس هانولد – با چندین صعود فری سولوی شگفت انگیز

صعود آلپی: هایدن کندی، جیسون کروک، دیوید لاما – صعود تماما آزاد یال جنوب شرقی  سرو توره در سوزنی های پاتاگونیا- اوایل 2012

 بولدر: فرد نیکول، صعود Dreamtime سال 2000  -  دیو گراهام  صعود The Story of Two Worlds سال 2005  . هر دو بولدر در سوئیس. و البته توجه داریم که سال 2000 آخرین سال قزن بیستم است.

منابع: کوه نامه
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad. جمعه  17 بهمن ماه 1393- ساعت 17.17


   نام   

 ایمیل     

متن