هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  فدراسیون کوهنوردی برای صعود به 13 قله خارجی مجوز صادر می کند


 

قزوین - ایرنا - رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: در حال حاضر این فدراسیون در بخش برون مرزی، برای صعود به 13 قله خارجی به کوهنوردان مجوز می دهد.

رضا زارعی روز دوشنبه در حاشیه مجمع عمومی سالیانه هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی قزوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود: این مجوزها برای صعود به قله هایی در کشورهای نپال، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه و فرانسه صادر می شود.

وی با بیان اینکه بروز حوادث برای کوهنوردان کشور در صعودهای برون مرزی یکی از دغدغه های جدی فدراسیون کوهنوردی است، اظهار کرد: به همین دلیل پیش از اعطای هرگونه مجوز به گروه ها یا اشخاص کوهنورد، آنها باید در دوره های آموزشی ویژه شرکت کنند.

این مسوول ورزشی یادآور شد: امسال تاکنون 8 مجوز به گروه های کوهنوردی کشور برای صعودهای برون مرزی اعطاء شده است که دو مورد از آنها قلل با ارتفای بیش از 8 هزار متر و باقی قلل با بیش از 7 هزار متر ارتفاع بوده اند.

زارعی، جمعیت تحت پوشش فدراسیون کوهنوردی را 54 هزار نفر خواند و گفت: نیمی از این رقم مربوط به کوهنوردی و نیمی نیز به سنگنوردی اختصاص دارد، اما آمار غیررسمی کوهنوردان کشور را باید بیش از یک میلیون نفر دانست.

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور از کمبود اعتبار و سالن های ورزشی در بخش سنگنوردی به عنوان یکی از مشکلات اصلی این فدراسیون یاد کرد و گفت: با وجود داشتن استعدادهای بالا و ورزشکاران مطرح در سطح جهان در کشور تنها دارای پنج سالن اختصاصی سنگنوردی هستیم.

زارعی با بیان اینکه سال پرافتخاری را برای کوهنوردی ایران پشت سرمی گذاریم، افزود: سنگنوردان کشورمان امسال برای نخستین بار موفق به کسب نشان در رقابت های جهانی اسپانیا در بخش سرعت و معلولان شدند.

این مسوول ورزشی همچنین از راه اندازی رشته اسکای رانینگ (دویدن به سمت آسمان) به عنوان یکی از رشته های زیرمجموعه فدراسیون خبر داد و گفت: قصد داریم تا مسابقات بین المللی این رشته را در کشور برگزار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تدوین تقویم فدراسیون برای سال 94، گفت: تقویت و ترویج کوهپیمایی همگانی با همکاری ادارات کل ورزش استان ها و نهادها و سازمان های مختلف، حضور در رقابت های سنگنوردی آسیا در رده های سنی مختلف، شرکت در مسابقات یخ نوردی آسیا و همچنین تشکیل تیم های ملی امید کوهنوردی و حضور در برنامه های برون مرزی از مهم ترین برنامه ها و رویدادهای پیش روی فدراسیون برای سال آینده است.

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.   سه شنبه 12 اسفند ماه 1393- ساعت 7.50


   نام   

 ایمیل     

متن