هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  یکی از دغدغه‌های جدی فدراسیون؛ بروز حوادث برای کوه‌نوردان کشور در صعودهای برون‌مرزی!


 «رضا زارعی» روز دوشنبه در حاشیه مجمع عمومی سالیانه هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی قزوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، گفت: بروز حوادث برای کوه‌نوردان کشور در صعودهای برون مرزی یکی از دغدغه‌های جدی فدراسیون است، به همین دلیل پیش از اعطای هرگونه مجوز به گروه‌ها یا اشخاص کوه‌نورد، آنها باید در دوره های آموزشی ویژه شرکت کنند.

رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی یادآور شد: امسال تاکنون 8 مجوز به گروه‌های کوه‌نوردی کشور برای صعودهای برون‌مرزی اعطاء شده است که دو مورد از آنها به قله‌هایی با ارتفاع بیش از 8 هزار متر و باقی با بیش از 7 هزار متر ارتفاع بوده‌اند. بنا بر درخواست‌های ارائه شده این مجوزها برای صعود به قله‌هایی در کشورهای نپال، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه و فرانسه صادر می‌شود. «زارعی»، جمعیت تحت پوشش فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی را 54 هزار نفر عنوان کرد و گفت: نیمی از این رقم مربوط به کوه‌نوردی و نیمی نیز به سنگ‌نوردی اختصاص دارد، اما بر اساس آمار غیررسمی؛ کوه‌نوردان کشور را باید بیش از یک میلیون نفر دانست.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشور از کمبود اعتبار و سالن های ورزشی در بخش سنگ‌نوردی به عنوان یکی از مشکلات اصلی این فدراسیون یاد کرد و گفت: با وجود داشتن استعدادهای بالا و ورزشکاران مطرح در سطح جهان در کشور تنها دارای پنج سالن اختصاصی سنگ‌نوردی هستیم. «زارعی» با بیان اینکه سال پرافتخاری را برای کوه‌نوردی ایران پشت سرمی گذاریم، افزود: سنگ‌نوردان کشورمان امسال برای نخستین بار موفق به کسب نشان در رقابت‌های جهانی اسپانیا در بخش سرعت و معلولان شدند. این مسوول ورزشی همچنین از راه اندازی رشته اسکای‌رانینگ (دوی کوهستان) به عنوان یکی از رشته‌های زیرمجموعه فدراسیون خبر داد و گفت: قصد داریم تا مسابقات بین‌المللی این رشته را در کشور برگزار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تدوین تقویم فدراسیون برای سال 94، گفت: تقویت و ترویج کوه‌پیمایی همگانی با همکاری ادارات کل ورزش استان ها و نهادها و سازمان های مختلف، حضور در رقابت های سنگنوردی آسیا در رده های سنی مختلف، شرکت در مسابقات یخ نوردی آسیا و همچنین تشکیل تیم های ملی امید کوه‌نوردی و حضور در برنامه‌های برون مرزی از مهم ترین برنامه‌ها و رویدادهای پیش روی فدراسیون برای سال آینده است.


برچسب‌ها: اخبار فدراسیون کوهنوردی

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.   چهارشنبه 13 اسفند ماه 1393- ساعت 11.40


   نام   

 ایمیل     

متن