هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  ثبت و کارشناسی حوادث برای کسب تجربه و رفع نقاط ضعف - بهمن:


  

 بهمن در حوالی جاده هراز و روی یک جاده روستایی در محدوده پلور بهمن 93

به قلم: دوست و مربی گرامی "شهرام عباس نژاد

انجمن پزشکی کوهستان ایرن: در کشور ما اتفاقات تاسف بار مرتبا تکرار می شود . قلبهایمان جریحه دار و خانواده ها در سوگ عزیزانشان سوگوار  می شوند . گاهی کارمان به دادگاه می کشد و دنبال مقصر واقعی این اتفاقات می گردیم . اما بعد لاین ممتد سکوت و عدم ثبت  و استفاده از تجارب . درگیری ها ، مقصر یابی ها و کارشناسی های بعضا دیمی  ، یا مانع کارشناسی صحیح می شود  یا کارشناسی های انجام شده را تحت تاثیر قرار داده و محوشان می کند.

  شاید تنها به زلزله کمی توجه شده . که باز هم به نظر من با کمی فاصله افتادن فراموشش می کنیم .  یکی از این دست حوادث بهمن است . همین امسال در یک سال  کم بارش ببینید چگونه بهمن جان دوستان ما را گرفت . فرق ما با کشورهای توسعه یافته شاید در همین است : آنها هر ساله میلیاردها دلار خرج تحقیق در مواردی می کنند که حتی نمی دانند به درد میخورد یا نه ! اما ما بحران هایمان را به دست فراموشی می سپریم  و هزینه کردن برای ما سخت است  حتی هزینه زمانی  . حداقلش این است که یک جا آماری از چند بعد ثبت کنیم . آقای مسوول خانم مسوول زمان می گذرد و ما به آیندگان بدهکار خواهیم بود . 

 

  

بهمن در نزدیکی روستای آزاد بر  اسفند 93

 الان هیچ آماری در دست هست آیا؟ در عصر روز پنجشنبه 23 بهمن  و تنها برای دیدن بهمن در حالی که هنوز بارش  وجود دارد  و با وجود هوای ابری  و مه آلود  از طریق جاده هراز از تهران به پلورمی روم  . 3 بهمن کوچک در محدوده گردنه امامزاده هاشم تا پیچ مرغ  حجم زیادی از سنگ و برف را به جاده ریخته و حتی یک وانت نیسان را دچار حادثه کرده . روز بعد جمعه  24 بهمن یک روز آفتابی و باد حدود 20 تا 40 کیلومتر در ساعت  از گزانه به سمت تهران . 3 بهمن بزرگ روی جاده معدنی که در  زر جبهه شمالی بزم چال قرار دارد ! و کلی بهمن ریز و درشت در پهنه چشم انداز مقابل . تمام اینها می توانند بستر حوادثی باشند که غیر قابل جبران است .  با افزایش جمعیت  طبعا مساقران به طبیعت و مسافران جاده ها افزایش پیدا می کنند و بدون رفع  مشکلات قبلی باز تجارب تلخ خواهیم داشت . یک کار زیبای پلیس راهوار  ثبت آمار تصادفات و عوامل تصادف در سالهای گذشته بود که منجر به کسب تجارب بسیار خوبی شد . در این زمینه پلیس راهوار کشور ما منتظر جای خاصی نماند و خود دست به اقدام زد . البته بیمه ها هم قطعا در این زمینه کمک  خوبی بودند (خسارت کمتر = سود بیشتر) .   در نهایت این آمار توانست آمار حادثه بر حسب خودرو و در نهایت عوامل را به ما نشان دهد .

   با یک جستجوی ساده در مورد آمار حوادث بهمن در اینترنت  نتایج شگفت انگیزی به دست می آید . تحلیل  آمارهای خشک و خشن  ،  می تواند مقیاسی برای  مشاهده وضعیت ایران  نسبت به کشوری مثل امریکا یا حتی اتحادیه اروپا باشد .  هر چند که سطح زیرساخت ها کلا متفاوت است  .  کشور  عزیز ما سالهاست که زیر فشار تحریمها دوام می آورد و دوام می آورد .  در جستجوهایم  با  سایت  ایالت کلرادو  امریکا و بخشی از این سایت  با عنوان  مرکز اطلاعات بهمن کلرادو  CAIC   مواجه شدم  و نمودارهای جالب زیر را دیدم  . لطفا بعد از دیدن نمودارها هیجان زده نشوید و تا انتها مطلب را دنبال بفرمایید .

 

 

   نمودار تلفات بهمن بر حسب سال  

 

آمار افزایشی در جدول فوق بسیار هراس انگیز و قابل تامل است  . از 1950 تا 2014  تعداد 17.5 برابر شده !! شاید اونها هم مثل ما ثبت نمی کردند .  

 

 

   نمودار توزیع  بر حسب ایالت   

 

همانطور که مشاهده می فرمایید ، با توجه به وسعت آلاسکا خیلی هم وضعش خراب نیست ! مقایسه بکنید با ایالات جنوبی تری مثل نوادا ، یوتا و کلرادو .  

 

 

 

   

توزیع تلفات بر حسب ماه های سال  

 

به ترتیب ژانویه ، فبریه و  دسمبر . در ایران با توجه به تعطیلات قمری و 22 بهمن و نوروز  این آمار قطعا تغییراتی خواهد داشت . 

 

 

  

آمار تلفات بهمن  در ایالات متحده از 1951 تا 2011

 

 

  

نمودار میلهای تلفات بر حسب ایالت  

 

 

 

 

  

نمودار تلفات بر حسب فعالیت در ایالات امریکا  از 1951 تا 2014

 

رتبه اول مربوط است به اسکی تورینگ ، رتبه دوم  اسنو موبایل  و رتبه سوم  کوهنوردان  .  در حال حاضر  در ایران قطعا این آمار به گونه ای خواهد بود که کوهنوردان  جایگاه اول  خواهند بود  .

 

   

نمودار 10 ساله تلفات بر حسب فعالیت  

 

به نظر من حداقل  در زمینه حوادث کوهنوردی  نمی توانیم بیشتر منتظر بمانیم .  بایدبه فکر  شروع به ثبت و حفظ گزارش ها باشیم .  سازمانهای غیر دولتی و مردم نهاد به حیوانات گرسنه دان و غذا می دهند ، به طبیعت می اندیشند ولی در نظر داشته باشید کشورهایی که در زمینه این کارهای با کلاس و خوب از آنها الگو برداری کرده ایم اول به جان انسان و کرامت او اندیشیده اند و بعد رسیده اند به محیط زیست . برای یک یا چند تبعه کشورشان لشکرکشی می کنند .   

   ضمن درج بی طرف آمار و اطلاعات ، حادثه دیدگان نیز باید در زمینه دادن اطلاعات صحیح به  کسانی که نسبت به جمع آوری آمار و گزارشها اقدام  می نمایند  صادقانه عمل نمایند .

 

پی نوشت :  

 1-  این مطلب را تقدیم می کنم به داغداران حوادث بهمن در ایران . جدا از مدیریت فعلیم  در باشگاه  کوهنوردی و اسکی دماوند واقعا  و از صمیم قلب با خانواده  محترم  جانباختگان بهمن دیزین  هم دردی می کنم . تمامی اون افراد مربی ، شاگرد و همنورد من بودند و بارها در محیط  باشگاه ، بند یخچال و پل خواب با هم بودیم  .  سید سعید طاهری موسوی رفیق و دوست قدیمی من در سنگنوردی طبیعت (من اولین بار با او و سلمان محمدی و .. پا به سنگنوردی طبیعت گذاشتم ) ،  فرشاد خلیلی مربی من ، اکبر کشاورز ، علی اکبر ابراهیم پور و مجید شهپری  کارآموز سنگنوردی همان سال من ، نادیا آنجفی  سر کلاس تئوری سنگنوردی همان سال حاضر بود و حمید کاظم زاده و محمد مهدی خراسانی دوستان  هم همپای کوه و پل خواب بودند .

2-   چهارشنبه گذشته جلسه ای  با پدر محترم  شادروان حمید کاظم زاده داشتیم  . در پایان این جلسه آقای کاظم زاده اشاره ای کردند  به اینکه حیف است این حادثه عبرتی نباشد برای آینده  و این جرقه ای شد تا این مطالب  و  مطالب بعدی را انتشار بدهم . مدتی بود فکر می کردم  که نوشتن ما شده کوفتن به درهای مهر و موم .

3- مرجع : CAIC   همچنین  در نشنال جئوگرافی  در باره بهمن مطلبی مشاهده بفرمایید .  

4- طرح درس بهمن شناسی را ار این لینک دانلود بفرمایید

5- لازم به ذکره که خانم سارا عدالتیان مدتی اقدام به جمع آوری گزارش حوادث می کرد . ولی برای دلسرد نشدن افراد علاقمند حتما تشکیلاتی باید از این افراد حمایت کنه . کار تشکیلاتی نباشه دود هوا میشه .

با تشکر از دوست گرامی شهرام عباس نژاد

برداشت از وبلاگ دیواره بلند و انگشتان سرمازده

 

منبع : موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.   پنجشنبه  21 اسفند ماه 1393- ساعت 08.55


   نام   

 ایمیل     

متن