هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  نجات دو کوه نورد در ارتفاعات شهباز شازند


 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان مرکزی اعلام کرد: با تلاش پنج ساعته نجاتگران این جمعیت کوهنوردان گرفتار در ارتفاعات قله شهباز شهرستان شازند به سلامت نجات یافتند.

محمد محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، افزود: در ساعت 13 روز گذشته پس از تماس با تلفن ندای امداد 112 مبنی براینکه دو کوهنورد که جهت کوهنوردی به ارتفاعات بلندترین قله استان از توابع شازند رفته و به دلیل انتخاب صعب‌العبورترین مسیر صعود و وزش باد شدید در شکاف عمیقی در ارتفاعات دچار حادثه شده‌اند؛ بلافاصله یک تیم جستجو و نجات کوهستان جمعیت هلال‌احمر شازند به منطقه اعزام شد.

وی افزود: با توجه به اینکه این دو کوهنورد به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه از موقعیت مکانی خود اطلاعات دقیق نداشته و تنها وسیله ارتباطی آنها تلفن همراه بود. تیم عملیاتی در ساعات 18:45 موفق به شناسایی مسیرهای دسترسی به مصدومان شدند.

وی افزود: شکاف‌های عمیق و صعب‌العبور ارتفاعات صخره‌ای منطقه و از طرفی شرایط نامساعد جوی پبشروی بیشتر را از این دو کوهنورد صلب کرده بود اما در هر صورت تیم کوهستانی کارگاه‌های لازم را ایجاد و به جست‌وجو ادامه دادند.

محمدی با اشاره به اینکه با نزدیک شدن هوا سرعت جست‌وجو در لابه‌لای شکاف‌ها افزایش یافت، گفت: در حوالی غروب موفق به شناسایی محل دقیق حادثه شده و توانستند در ساعت 18:45 کوهنوردان گرفتار در ارتفاعات را به سلامتی نجات دهند.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان مرکزی اظهار کرد: شش نجاتگر کوهستان و یک نفر پرسنل به همراه دو خودرو کمک‌دار پوشش عملیات را برعهده داشتند.

قله شهباز با ارتفاع سه هزار و 400 متر بلندترین قله استان مرکزی و از رشته کوه راسوند است که خود جزء رشته‌هاکوه‌های فرعی زاگرس به شمار می‌رود و از دو جبهه شمال و جنوب دارای دیواره‌های صعب‌العبور است که برای عبور از آنها باید از وسایل فنی استفاده کرد.

منبع : ایسنا

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.    شنبه 22 فروردین ماه 1394- ساعت 16.35


    نام   

 ایمیل     

متن