هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

   اصفهان : آمار بالای حوادث کوه نوردی در کوه صفه


کوه صفه یکی از تفرجگاه های اصلی مردم اصفهان در جنوب این کلان شهر به شمار می آید اما در چند سال اخیر، حوادث و سقوط هایی را بدلیل رعایت نکردن موارد ایمنی کوه نوردی شاهد بوده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، کوه صفه با ارتفاع حدود دو هزار و 200 متر بالاتر از سطح دریا از زمانهای دور بعنوان پایگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده و امروزه نیز یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است.

یکی از ویژگی های مهم کوهستان صفه، وجود صخره های عظیم و بلند در نقاط مختلف آن است که از نظر کوه نوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی، امکان بسیار خوبی برای ورزش کوه نوردی در اصفهان بوجود آورده است.

به همین دلیل تعداد زیادی از علاقه مندان به طبیعت و کوه نوردی بویژه در روزهای تعطیل به کوه صفه اصفهان می آیند تا اوقات خوشی را در این منطقه سپری کنند اما برخی اوقات این طبیعت گردی به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی با حوادث ناگوار از جمله سقوط از ارتفاع همراه است.

این حوادث تا جایی پیش رفته که رئیس امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان آتش نشانی اصفهان آمار حوادث کوه نوردان حرفه ای در کوه صفه را نگران کننده دانسته است.

پیام ستایش در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه در سال گذشته 55 حادثه با 63 نجات یافته در کوه صفه اصفهان ثبت شده است، افزود: این حوادث منجر به کشته شدن سه نفر شد.

رئیس ایستگاه شماره 12 و گروه تخصصی امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان اظهارکرد: کوه صفه برای کاهش حوادث کوه نوردی بویژه برای کوه نوردان عادی ساماندهی و ایمن سازی شده اما آمار حوادث کوه نوردان حرفه ای قابل توجه است.

وی ادامه داد: ارتفاعات کوه صفه اصفهان تاکنون جان حرفه ای ترین کوه نوردان را گرفته است که در این کوه دارای مسیر بودند.

ستایش، بیشترین آمار تلفات و مصدومان حوادث سقوط از کوه را مربوط به افرادی دانست که ادعای حرفه ای بودن دارند اما موارد ایمنی را به درستی رعایت نمی کنند.

وی با بیان اینکه حوادث مربوط به افراد عادی بیشتر مربوط به محبوس شدن آنها در ارتفاعات است افزود: در طی دو ماه نخست امسال نیز 22 حادثه با 32نجات یافته در کوه صفه اصفهان ثبت شد و یک نفر نیز به دلیل سقوط از این کوه جان خود را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از کوه نوردان کوچکترین موارد ایمنی را برای صعود از کوه صفه رعایت نمی کنند ، گفت: این افراد فقط اعتماد به نفس کاذب دارند.

رئیس امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان آتش نشانی اصفهان ادامه داد: غرور کاذب آنها باعث می شود تا آنها بدون تجهیزات و امکانات لازم برای صعود اقدام کنند و حوادث ناگواری را برای خود رقم بزنند.

ستایش با اشاره به اینکه عده ای نیز به رغم اعلام هشدارها اقدام به صعود از بیراهه ها و مسیرهای « من در آوردی » می کنند گفت: این افراد فقط با پشتوانه قدرت بدنی خود به این بیراهه ها می روند در حالیکه بسیاری اتفاقات مانند لغزش سنگ از زیر پا قابل پیش بینی نیست.

وی با اشاره به ایمن سازی کوه صفه برای کوه نوردی گفت: تابلوهای هشدار با کد مخصوص و کابل کشی در مسیرهای کوه نوردی صفه انجام شده تا علاوه بر کاهش حوادث برای افراد عادی در صورتیکه فردی دچار مشکل شد بتوانیم سریع برای نجات وی اقدام کنیم.

ستایش از علاقه مندان به صعود کوه صفه خواست ؛ علاوه بر گذراندن دوره های آموزشی از امکانات و تجهیزات استاندارد و مربی یا راهنما استفاده کنند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

وی همچنین با بیان اینکه بسیاری از گروه های کوه نوردی مراجعه کننده به کوه صفه دارای مجوز نیستند، توضیح درباره این موضوع را به هیات کوه نوردی واگذار کرد.

در همین حال نائب رئیس هیات کوه نوردی استان اصفهان به ایرنا گفت: برخی از جوانان فوت شده بر اثر سقوط در کوه صفه اصفهان بدون آگاهی و تجهیزات لازم اقدام به بالا رفتن از این کوه کرده بودند.

صغری حسنی با بیان اینکه کوه صفه یک مکان عمومی برای مردم و یک مکان تمرینی برای گروه های کوه نوردی به شمار می آید گفت: به رغم نصب تابلوهای هشدار یا عبور ممنوع در برخی مسیرها و بیراهه های کوه صفه، همچنان شاهد اصرار عده ای برای بالا رفتن از این مسیرها هستیم.

وی علت بیشتر حوادث کوه نوردی بوجود آمده در کوه صفه را عدم آگاهی از این رشته ورزشی، نداشتن تجهیزات و امکانات لازم همچنین عبور از بیراهه ها اعلام کرد.

حسنی درباره مجوز گروه های کوه نوردی نیز توضیح داد: اگر گروه های کوه نوردی قصد صعود به کوه صفه را داشته باشند نیاز به مجوز ندارد زیرا این مکان، محل تمرین محسوب می شود اما برای صعود به سایر قله ها به مجوز هیات کوهنوردی استان نیاز دارند.

وی با اشاره به فعالیت حدود 300 گروه کوه نوردی در استان اصفهان تصریح کرد: از این تعداد حدود 50 گروه دارای مجوز از هیات کوه نوردی هستند.

کوه نوردی در شمار رشته های ورزشی قرار دارد و بصورت راه پیمایی، کوه روی، کوه پیمایی و صعود به قلل مختلف و یا صخره نوردی انجام شود.

این رشته ورزشی نیز استانداردها و قوانین خاصی دارد.

کارشناسان، کلاه ایمنی، طناب، کفش مناسب، چراغ پیشانی و هارنس را اساسی ترین و اولین تجهیزات ایمنی برای کوه نوردی می دانند و تاکید دارند که حتی کوه نوردان عادی نیز باید این تجهیزات را به همراه داشته باشند.

 
منبع: ایرنا
 
کانون کوه نوردان کردستان
 
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad . دوشنبه 11 خرداد ماه 1394- ساعت 11.58
 


   نام   

 ایمیل     

متن