هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  گزارش حادثه منجر به فوت کوهنوردی در قلعه رودخان فومن


IMG-20150723-WA0002             

 

گزارش حادثه: ساعت ۲۱:۵۰ پنجشنبه مصادف با هجدهم تیرماه ۱۳۹۴ طی یک تماس تلفنی از وقوع حادثه ای در کوهستان های شهرستان فومن مطلع شدیم. در پی اطلاعاتی که از طریق تماسهای مکرر وهمچنین اخباری که بعداز اتمام عملیات دریافت شد، متوجه شدیم که ۳ نفر جوان مذکر به نامهای : رضا زینعلی ۲۳ ساله از شیراز، کاوان پورحقی ۲۲ ساله و سعید پورمومن ۲۵ ساله هر دو از رشت، ساعت ۳ شب از پله های منتهی به قلعه رودخان به سمت  دژ حرکت کردند. درحدود ساعت ۵ صبح به جلوی در قلعه رسیدند و بار درب بسته مواجه میشوند (بنابر قوانین درب قلعه ساعت ۷:۳۰ باز می شود). بعد از حدود یک ساعت با نظر یکدیگر از سمت راست درب دژ (سمت شرق) و از مسیر پاکوب به طرف بالا حرکت کردند، درحالی که هیچ کدام از آنها از مقصد این مسیر آگاهی نداشتند و(به گفته رضا و کاوان : بدلیل تشنگی ناشی از پیمایش فقط بدنبال آب بودند). پس  از حدود ۶ ساعت پیمایش مسیر جنگلی با شیبی تند به یک مکان هموار رسیدند و متوجه چشمه ی آبی  در سمت راست مسیر صعود شدند. این درحالی بود که عقربه های ساعت عدد ۱۲ظهر را نشان میداد. بلافاصله به سمت چشمه حرکت کردند و پس از نوشیدن آب و استراحت حدودا ۲ تا ۵/۲ ساعت تصمیم به بازگشت به سمت پایین گرفتند. اما نه از همان مسیر ی که از آن بالا آمده بودند، بلکه از دره  پایین رفت چشمه آب ! ابتدا دره ظاهر خطرناکی نداشت اما بعداز مدتی پیمایش و  فرود، و رد کردن موانع طبیعی مانند پرتگاهای صخره ای کوتاه متوجه اشتباه خود شدند ، اما دیگر چاره ای نداشتند. حدود ۴ الی ۵ ساعت از شروع حرکت به سمت پایین گذشته بود. درحالی که سعید جلوتر از همه حرکت میکرد صدای فریاد بلندی از او به گوش رسید ، رضا و کاوان ابتدا تصور می کردند که از شدت یافتن مسیر فریاد زده است اما وقتی صدای فریاد دوم رسید متوجه شدند که جریان چیزی غیر از این است.

سعید از یک آبشار حدودا ۱۰ متری سقوط کرده بود. کاوان و رضا نیز برای رسیدن به او  سقوط کردند. اما فقط سعید بود که دچار آسیب شد و حاصلش صدماتی نظیر شکستگی دست و پا و … بود. هوا کم کم درحال تاریک شدن بود که کاوان برای یافتن کمک از دره  به سمت بالا حرکت کرد و پس از طی کردن مسیر پرشیب وگذشت زمانی بالغ بر ۲ ساعت به کلبه چوپانی به نام مجتبی میرسد. از او درخواست کمک میکند، اما متاسفانه چوپان توجهی به درخواست کمک این جوان نمی کند.  به گفته ی رضا که درکنار سعید بود بعد از گذشت حدود ۴۵ دقیقه موفق به تماس با اپراتور جمعیت هلال احمر شد و جریان را توضیح داد.

در ساعت ۲۱:۵۰ مطابق معمول حوادث گذشته تیم جستجو و نجات حوادث کوهستان فرا خوانده شدند و بعد از تجهیز کردن آمبولانس هلال احمر و تحلیل و بررسی جزئیات حادثه عازم منطقه قلعه رودخان شدند. اعضای تیم شامل : معین تاشک(راننده)، عادل علیزاده، رضا شیرین پور، رضوان جهاندیده، عرفان نظری، صالح نیکجو، پویا ابدی، جواد منصور رضائی و امین حاجتی بودند. با رسیدن به محوطه پارک جنگلی مجددا با رضا تماس گرفتیم و یک بار دیگر از او خواستیم اطلاعات کامل تری ارائه دهد.

اما متاسفانه با توجه به آشنا نبود او به شرایط جغرافیایی مکان حادثه، اطلاعات دقیقی در مورد منطقه سقوط حاصل نشد. بدلیل پایین بودن میزان شارژ باتری موبایلش، از او خواسته شد که گوشی را خاموش کند و فقط  در صورت دیدن پرتو نور مصنوئی و شنیدن صدا تماس بگیرد. بدون تعلل در قالب ۲ تیم از مسیر پلکان به سمت قلعه حرکت کردیم و بعداز گذشت ۳۰ دقیقه وارد دژ شدیم. در پی هماهنگیهای از پیش تایین شده با رضا ، ابتدا افراد تیم بوسیله ۲ نور لیزری و چند عدد سوت نجات  تلاش بر این داشتند که به آنها علامت دهد تا موقعیت آنها را از آن طریق پیدا کند اما متاسفانه برنامه اول نتیجه ای نداشت. بدون از دست دادن زمان، یک تیم داخل محوطه قلعه مستقر و تیم دوم به سمت مسیری که پیش بینی میشد حرکت کردند.

هدف : تجسس مسیر مته خونی و دره های جنوبی قلعه. در کل مسیر همواره سعی بر این بود که بوسیله سوت نجات و لیزر به افراد حادثه دیده علامت دهند. اما بازهم ثمری نداشت. درنتیجه تیم دوم تصیم گرفت که به دو گروه تقسیم شود  و قرار بر این میشو د که یک تیم به قصد دره ضلع غربی دژ حرکت کند و آنجا را مورد تجسس قرار دهد اما در بین راه خبری که از تیم دوم منتشر شد آنها را در اطراف قلعه متوقف میکند. به گفته افراد تیم دوم صدای ضعیفی به گوش میرسد و نفرات بدنبال آن صدا به سمت دره پیش میروند اما متاسفانه باز هم نتیجه ای ندارد.

در ساعت ۴:۳۰ دقیقه تیم دوم نیز به محوطه دژ بازمیگردد. ۲ ساعت برای استراحت در نظر گرفته میشود. در همین حین یک تیم به سرپرستی سینا بهجتیان به افراد مستقر قلعه میپیوندد. ساعت۶:۳۰ صبح جمعه دوباره عملیات از سرگرفته میشود. یک تیم ۴نفره به سرپرستی رضوان جهاندیده به سمت ضلع غربی قلعه حرکت میکند. تیم ۴نفره دیگر نیز به سرپرستی رضا شیرین پور از مسیر اصلی مته خونی به قصد دره بزرگ (دره جنوبی) حرکت میکند، تیم سوم که شامل دونفر به نامهای خلیل معصومی و امین حاجتی بود از داخل نزدیکترین دره منتها به قلعه (دره شمالی ) تجسس را آغاز میکند. الباقی نفرات در محوطه قلعه بصورت آماده باش برای پشتیبانی مستقر میشوند. پس از گذشت مدتی از شروع  مجدد عملیات در ساعت ۸:۱۰ رضا زینعلی دوباره تماس میگیرد و خبر تلخی را میرساند، مصدوم فوت شده است.

ترس و ناامیدی از نحوه صحبت او احساس میشود. خبر خیلی سریع به افراد سه تیم منتقل میشود وشوک عجیبی کل تیمها را فرا میگیرد. بلافاصله از تیم دوم خواسته میشود که به محوطه دژ برگردد. تیم سوم همچنان در حال پیمایش مسیر پرشیب دره شمالی بود که متوجه صدای بسیار ضعیفی از امتداد دره میشود. مسیر به سمت راست بالا در امتداد دره ادامه میدهد و سرانجام راس ساعت ۹:۲۵ صبح جمعه در اعماق یک دره بسته، در زیر  آبشار ویزه در حدود ۵۰۰ متری فاصله عرضی شمال مسیر قلعه به مته خونی و در ارتفاع حدودا ۱۱۰۰ متر، رضا زینعلی و جنازه سعید پورمومن را پیدامیکنند. بعداز گذشت نیم ساعت در حدود ساعت ۱۰ ، نفر سوم کاوان پورحقی که از شب گذشته سرنوشت نامعلومی داشته  نیز پیدا میشود.

اولین اقدامی که بعداز پیدا کردن افراد گمشده صورت میگیرد تماس با نجاتگران دیگر است و با دادن آدرس  از آنها خواسته میشود که به محل حادثه بیایند. در اقدام دوم دو نفر باقیمانده را از منطقه ناامن و پرشیب به نزدیکترین منطقه امن که مسیر مته خونی مدنظر بوده هدایت میکنند. در آنجا به انتظار تیم پشتیبان می نشینند. بسبب تلاش های بسیار تیم های حاضر در منطقه در انجام عملیات جستجو، هیچیک از تیم های حاضر ، توان رسیدن به منطقه مورد نظر را نداشتند و فقط یک تیم تازه نفس به سرپرستی امین طلوع و همراهی امیر محمدباشی و صابر رنجبر برای کمک حرکت میکند که در ساعت ۱۴ به افراد بالا ملحق میشود.  سپس باکلیه تجهیزات فنی به سمت محل سقوط حرکت میکنند. پس از رسیدن به آن محل بوسیله طناب و  ۶ نفر نجاتگر شروع به بالاکشی جنازه میکنند و در ادامه جسد را از قسمت پرشیب کوه (در اصطلاحات نقشه خانی :spur )  به صورت تراورس  به سمت مسیر  پاکوب اصلی مته خونی انتقال میدهند . قرار بر این بود که یک تیم از جمعیت هلال احمر استان به کمک تیم اصلی بیاید به همین دلیل منتظر می مانند.

ساعت ۲۰:۱۵ افراد تیم استان به سرپرستی محرم آقابیگی مسئول عملیات استان و همراهی نقی عزیزی مسئول پایگاههای استان رسیدند، با مشورت افراد صاحب نظر و با توجه به بضاعت و زمان موجود قرار براین می شود که ابتدا جنازه را داخل بسکت قرار دهند و سپس چند نفر جلو بسکت را در جهت شیب به سمت پایین بکشند و در انتها دو نفر حمایتچی با کارگاه زدن از درختان به فاصله ۵۰ متر به ۵۰ متر بکست را مورد حمایت قرار دهند. استفاده از این تاکتیک باعث میشود که عملیات حمل با سرعت نسبتا بالایی صورت گیرد. ساعت حدود ۱۲ بود که به قلعه میرسند و از آنجا با سرعت بالاتری به پایین پله حرکت میکنند. در نهایت راس ساعت ۱ بامداد کلیه نفرات بهمراه جسد به جاده اصلی رسیدند.

با تشکر ویژه از کارگروه ایمنی ، جستجو ونجات شهرستان فومن و جمعیت هلال احمر شهرستان فومن و استان

منبع:    تیم کارگروه ایمنی،جستجو و نجات استان گیلان                    http://rescue.gilankooh.ir

کانون کوه نوردان کردستان
 
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad . یکشنبه  04 مردادماه 1394- ساعت 13.10
 


   نام   

 ایمیل     

متن