هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  پایان هفته پرحادثه در مسیرهای قله دماوند و ارتفاعات توچال:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: پایان این هفته ارتفاعات دماوند در مسیر های جنوبی و غربی و همچنین ارتفاعات شمالی تهران و توچالبا حوادث متعددی همراه بود.

به گزارش انجمن پزشکی کوهستان ایران سه حادثه یکی در مسیر جنوبی دماوند و در حین بازگشت برای سه نفر از کوهنوردان تهرانی اتفاق افتاد. این سه کوهنورد که در هنگام بازگشت از مسیر تپه گوگردی با هوای متغیر و طوفان مواجه شده بودند مسیر اصلی را گم کرده و به ارتفاعات مسیر شرقی و نزدیکی دره یخار منحرف می شوند.

 این کوهنوردان در روز پنج شنبه 8 مرداد ماه 1394 پس از گم کردن مسیر با نیروهای امداد و نجات تماس گرفته و باتوجه به اینکه اعضاء "ستاداطلاع رسانی و پیشگیری از حادث کوهستان" از استان آذرباییجان غربی نیز در منطقه حضور داشتند به کمک آنان شتافته و پس از یافتن کوهنوردان آنها را به مسیر جنوبی منتقل می نمایند.

کوهنوردان گمشده در مسیر جنوبی مجبور به بیواک کردن در ارتفاع حدود 5000 متر گردیده و با وجود دمای حدود 10 درجه زیر صفر شب را به صبح می رسانند و در روز جمعه خوشبختانه به بارگاه سوم منتقل می شوند.

حادثه دوم نیز در مسیر غربی برای یکی از کوهنوردان لرستانی بنام "اسدی" اتفاق افتاده  عصر روز پنج شنبه 8 مرداد ماه 1394 در ارتفاع 5100 متری از ارتفاع 30 متری سقوط می نماید و دچار ضربات متعدد در ناحیه جمجمه، دنده های قفسه سینه و لگن می گردد.

بلافاصله گزارش حادثه توسط همنوردان وی به نیروهای امداد و نجات هلال احمر اطلاع داده می شود و با توجه به حضور اعضاء "ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان" مستقر در مسیر غربی قله دماوند که تیمی 12 نفره از استان گلستان در این مسیر مستقر بودند به کمک مصدوم در ارتفاع 5100 متری می شتابند و با انتقال وی به ارتفاعات پایین تر در یک چادر در ارتفاع 4900 متری مراقبت می نمایند. با توجه به شدت جراحات و خطرات صدمه های ایجاد شده تقاضای هلی کوپتر می نمایند. در روز پنج شنبه با توجه به تاریکی هوا پرواز به روز جمعه موکول می شود.

در روز جمعه نیز با توجه به وزش باد در ارتفاع 5000 متری لزوم انتقال به ارتفاعات پایین تر به نظر می رسد که با کمک کوهنوردان حاضر در منطقه و نیروهای ستاد به پناهگاه سیمرغ منتقل می شود و بالاخره پس از پی گیری های بخش جستجو و نجات فدراسیون در ساعت 5.30 عصر به وسیله هلی کوپتر امداد و نجات هلال احمر به ساری منتقل و در بیمارستان امام خمینی این شهر بستری می شود.

لازم است از کلیه نیروهای ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان استان های گلستان مستقر در مسیر غربی دماوند و استان آذرباییجان غربی مستقر در مسیر جنوبی دماوند و همچنین نیروهای زحمتکش امداد و نجات جمعیت هلال احمر و همکاری اعضاء بخش جستجو و نجات فدراسیون تشکر گردد.

منیع خبر: موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان

کانون کوه نوردان کردستان
 
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad . شنبه  10 مردادماه 1394- ساعت 11.28

    نام   

 ایمیل     

متن