هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  بیماری قلبی جان کوهنورد تهرانی را گرفت


انجمن پزشکی کوهستان ایران: در روز گذشته خبرها از مرگ یک کوهنورد دیگر با زمینه بیماری قلبی و مرگ وی حکایت داشت. مرگ در اثر بیماری های قلبی سالیانه شاید جان بیش از 10 کوهنورد را در کشور ما میگیرد.

شاید خاطره مرگ ناگهانی کوهنورد فعال زنده یاد "پرویز ستوده شایق" هنوز از ذهن ما خارج نشده است. گوشزد نمودن اینکه بیماری قلبی مزمن جان بسیاری از کوهنورد میانسال را تهدید می کند و اکثر آنان نیز در دهه های 4 یا 5 زندگی خود جان خود را از دست می دهند. 

شاید این عزیزان علائمی از بیماری قلبی و قبلی خود داشته اند ولی با اعتماد به اینکه "من یک کوهنورد هستم" و "ورزشکارم پس بیماری های قلبی عروقی از من دور است" و" هر هفته هم به کوه می روم" اعتماد به نفس کاذبی در تشخیص به موقع این بیماری  ایجاد کرده باشد. 

بیماری های زمینه ای قلبی خانوادگی و بی توجهی به علائمی که هشدارهایی برای اشکال در سلامت قلب است ممکن است بارها وجود داشته ولی اعتماد به نفس کاذب در سلامت قلب و عروق شرایط را به سمت خطر حمله قلبی می برد.

لازم است کوهنوردان دارای مشکلات مزمن و زمینه ای قلبی عروقی و خصوصا زمینه ارثی، معاینات دوره ای خود و سلامت قلب و عروق خود را در الویت پیگیری و چکاپ های دوره ای سلامت خود قرار دهند و آن را جدی بگیرند.

می توان ازمشاوره متخصصین قلب و عروق که آشنایی با ورزش خصوصا کوهنوردی دارند استفاده کرد تا خدای ناکرده دچار مشکلات حاد قلبی عروقی نگردند:

و حال داستان درگذشت یکی دیگر از کوهنوردان در هفته گذشته در منطقه کلکچال:

روز جمعه که «علیرضا شادکام» از کوه‌نوردان جانباز به همراه سه تن از همکارانش برای کوه‌نوردی به ارتفاعات «کلکچال» رفته بودند، دچار حمله قلبی شده و متاسفانه فوت می‌کند. براساس گزارش تهران‌نیوز؛ وی در حالی که از کمپ دو به سمت بالا حرکت می‌کرده دچار تهوع می‌شود و با این حال کمی به مسیر ادامه می‌دهد و در نقطه‌ای توقف می‌کند. «عمرانی» یکی از همراهان وی  اظهار داشته: یک ساعت و ۲۰ دقیقه پس از اطلاع به هلال‌احمر تنها یک ماشین به منطقه اعزام شد که هیچ گونه لوازم کمک های اولیه همراه خود نداشت و از همه بدتر اینکه ماشین اعزامی فقط یک راننده بود و بدون هیچ همراهی اعزام شده بود! وی در ادامه عنوان کرد: این درحالی‌ست که ما وضعیت بیمار را برای آنها شرح داده بودیم و بدتر از همه اینها اینکه نیروی هلال احمر حتی کمک های اولیه را هم نمی‌دانست و تنها یک راننده برای انتقال بیمار بود! «عمرانی» گفت: واقعا مایه تاسف است که منطقه ای که این همه گردشگر و کوه‌نورد دارد یک کمپ امداد و نجات برای رسیدگی به اتفاقات احتمالی ندارد ... وی معتقد است که اگر امدادرسانی به بیمار به موقع صورت می‌گرفت هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتاد و «علیرضا شادکام» قربانی عدم رسیدگی نیروهای امدادی شد! گفته شده؛ «علیرضا شادکام» از نظر آمادگی جسمانی در شرایط سالمی قرار داشت و اغلب اوقات به کوه‌نوردی می‌پرداخت.

(کوهنوردان می توانند از مشاوره های کلینیک طب ارتفاع و پزشکی کوهستان (22633819-021)در این زمینه استفاده نمایند.)

با تشکر از کوهنوشت

(در این گزارش از اهمال نیروهای امداد و نجات کوهستان انتقاد شده بود، همانطوری که مطلعید روزهای پنج شنبه و جمعه گذشته روزهای شلوغ و پرترافیکی برای امداد گران کوهستان  در منطقه دربند بود) .

منیع خبر: موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان

کانون کوه نوردان کردستان
 
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad . چهار شنبه  14 مردادماه 1394- ساعت 10.15


   نام   

 ایمیل     

متن