هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  ورود سنگنوردی به المپیک 2020 توکیو


 

وبلاگ کوه قاف: سازمان‌دهندگان المپیک 2020 توکیو 5 کاندیدای نهایی حضور در این رویداد جهانی را به منظور انتخاب یک رشته یا تمامی گزینه‌ها معرفی نمودند. بدین شکل بیس بال - سافت بال، کاراته، اسکیت، سنگنوردی داخل سالن و موج سواری 5 رشته‌ای هستند که در اجلاس ماه اوت 2016 کمیته بین المللی المپیک IOC در ریودوژانیرو مورد بررسی قرار خواهند گرفت و یک یا چند رشته از میان آنها شانس ورود به المپیک را به عنوان ورزش اصلی خواهد یافت. ضمن آنکه 3 رشته اسکواش، وشو و بولینگ از میان رشته‌های مورد نظر حذف گردیدند.
براساس تصمیم ماه دسامبر گذشته کمیته بین‌المللی المپیک شهرهای میزبان المپیک اختیار پذیرش یک یا چند رشته جدید را دارا می باشند. این امر به منظور پشتیبانی از میزبان المپیک جهت گنجاندن رشته‌هایی است که ورزشکاران آن کشور در آن رشته مهارت دارند. رشته های مطرح شده بالغ بر 18 رویداد جدید و 474 ورزشکار را به رقابتهای المپیک توکیو خواهد افزود. 5 ورزش اعلام شده تلفیقی هستند از رشته های مدرن و سنتی که مورد پسند نسل جوان هستند و علاوه بر ژاپن علاقمندان بسیاری را در سطح بین‌المللی دارا می باشند و می‌توانند نیرویی محرک باشند برای ارتقاء جنبش المپیک.
26 رشته اصلی پیش از این در المپیک تثبیت شده بودند و اینک 5 رشته ازجمله سنگنوردی شانس حضور در این رویداد مهم را دارند. رشته بیس بال - سافت بال در المپیک پکن سال 2008 از این رویداد بیرون نهاده شد. اما محبوبیت زیاد آن در ژاپن این شانس را برای بازگشتش به المپیک فراهم ساخته. در  رشته بیس بال مردان 6 تیم و مجموعن 144 ورزشکار شانس حضور دارند. ضمن آنکه در بخش سافت بال زنان 6 تیم و 90 ورزشکار می‌توانند به المپیک ورود کنند. کاراته با 80 ورزشکار، اسکیت بورد 80 ورزشکار، سنگنوردی در سه ماده بولدرینگ، سختی و سرعت 40 ورزشکار (احتمالن اورال محسوب می‌گردد) و موج‌سواری با 40 ورزشکار در این رقابتها حضور خواهند یافت.
در این رابطه "مارکواسکولاری" رئیس فدراسیون جهانی سنگنوردی این رخداد را آغاز تحولی جدید در سنگنوردی دانست و اضافه نمود: "هنوز راهی طولانی و دشوار برای ورود به المپیک  و برای رسیدن به اوج در پیش داریم".
همچنین Yagihara Kunio رئیس اتحادیه کوهنوردی ژاپن معتقد است: "آمار 500 هزار سنگنورد در ژاپن گویای پتانسیل بالای علاقمند در این کشور و تماشاگران بسیاری برای این رویداد در المپیک خواهد بود".
به هر ترتیب رشته سنگنوردی منتظر خواهد ماند تا در جلسه 129 کمیته بین المللی المپیک چراغ سبز برای این رشته در ورود به المپیک روشن شود.

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad . سه شنبه  7 مهر ماه 1394- ساعت 12.46

    نام   

 ایمیل     

متن