هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  مرگ تراژیک زن سنگنورد امریکایی و شکوه انسانی کوهنوردان


 

جنیفر گیدیش (کایا)  Jennifer “Kayah” Gaydish، آمریکایی، 36 ساله، مادر 2 فرزند 14 و 17 ساله روز 20 دسامبر (29 آذر) در یک سقوط حدودا 20 متری جان خود را از دست داد. او سنگنورد برجسته کارولینای شمالی، طرفدار سرسخت محیط زیست، و عضو هیئت مدیره اتحادیه سنگنوردان کارولینا بود.

کایا، در حال تمیز کردن کوئیک دراها (اسلینگ های دو کارابینه) یک مسیر اسپورت بود که ظاهرا به دلیل صحیح نبودن سیستم حمایت؛ اتصال نادرست مجموعه هارنس، طناب و ابزارهای حمایت، اشتباه همیشه سنگنوردان در نزدن گره در انتهای طناب و فراموشی همیشه آنان در چک کردن های مجدد و مستمر، حدود 20 متر سقوط می کند و جان خود را از دست می دهد.

یکی از دوستانش که عضو هیئت مدیره اتحادیه سنگنوردان کارولینا است در باره او می گوید:

 

"دوستداران محیط زیست و سنگنوردان چنوب شرقی یکی از بهترین انسان های خود را از دست دادند.....اشتیاق اپیدمیک او به طبیعت وحشی، به انسان و به سنگنوردی زبانزد خاص و عام بود.

کایا عاشق سنگنوردی بود، نه به خاطر سختی کار سنگنوردی یا چالش های فیزیکی آن، بلکه او عاشق فضای جامعه ی سنگنوردی، عاشق ارتباطات انسانی سنگنوردان با یکدیگر و با طبیعت بود."

 

از کایای 36 ساله دو فرزند 17 و 14 ساله باقی مانده است؛ فرزندانی که پیش از این پدر خود را نیز از دست داده اند. برای این فرزندان نوجوان هیچ بیمه زندگی و یا دارایی وجود ندارد. بنابراین در احترام به این مادر  و در حمایت از فرزندانش صندوق اعانه تاسیس شده که تا کنون و در همین مدت کوتاه حدود 65 هزار دلار جمع آوری شده است.

هدف نهایی آن است که به توانند مبلغ یک میلون دلار جمع آوری نمایند. جامعه کوهنوردی امریکا این کار را خواهد کرد.

rockandice

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad . یکشنبه 6 دی ماه 1394- ساعت 14.05   نام   

 ایمیل     

متن