هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  تلاش نفس گیر امدادگران هلال احمربرای نجات کوهنورد گرفتاردر قله سبلان


 

اردبیل - ایرنا- امدادگران هلال احمر شهرستان مشگین شهر با تلاش 12 ساعته، کوهنورد زنجانی مصدوم و گرفتار در برف و سرمای سبلان را از مرگ حتمی نجات دادند.

این کوهنورد به همراه تعدادی از کوهنوردان حرفه ای استان زنجان اقدام به صعود به قله اصلی سبلان کرده بود که در مسیرصعود بر اثر سقوط از پرتگاه دچارآسیب جدی از جمله شکستگی جمجمه شده بود.
پس از اعلام گزارش این حادثه از سوی همراهان کوهنورد یاد شده ، گروه امداد کوهستان هلال احمر مشگین شهر عازم قله پوشیده از برف و یخ سبلان شده و تلاش نفس گیری برای نجان این کوهنور مصدوم آغاز کردند.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مشگین شهر روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به مسدود بودن مسیر زمینی حد فاصل آبگرم شابیل تا قله سبلان از امداد هوایی استان آذربایجان شرقی درخواست کمک شد اما این امر بنا به دلایلی میسر نشده و امدادگران این جمعیت ساعت های سخت و نفس گیری را برای نجات این کوهنورد سپری کردند.
عباس انوری اضافه کرد: گروه امداد کوهستان مشگین شهر در یک هوای برفی توام با کولاک و با پای پیاده مسیر شابیل تا پناهگاه سبلان را در مدت هفت ساعت طی کرده و با زحمت زیاد به محل وقوع حادثه رسیدند.
به گفته وی با توجه به وخامت حال مصدوم ، اقدام های اولیه پزشکی در محل انجام و کوهنورد مصدوم با استفاده از روش سر سره به آمبولانس مستقر در آبگرم شابیل در دامنه کوه سبلان انتقال یافت.
وی گفت: با وجود مخاطره بودن عملیات نجات، امدادگران این جمعیت در دل برف و کولاک این کوهنورد مصدوم را که از ناحیه جمجمه آسیب دیده بود از مرگ حتمی نجات داده و در اورژانس مشگین شهر تحویل نیروهای بیمارستانی دادند. 
رییس جمعیت هلال احمر مشگین شهر با بیان اینکه در ایام زمستان ، آب و هوای قله سبلان متغیر و همراه با برف و کولاک است، از گروههای کوهنوردی خواست که در صورت صعود زمستانی، این جمعیت را در جریان مسیر حرکت و عملیات صعود خود قرار دهند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

کانون کوه نوردان کردستان
 
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.  شنبه 17 بهمن ماه 1394- ساعت 10.30


   نام   

 ایمیل     

متن