هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  چگونه با زنده یاب کار کنیم؟


 

چگونه با زنده یاب کار کنیم؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این روزها مصادف با سالگرد حادثه تاسف بار بهمن دیزین سال1388 می باشد. حادثه ای که بدلایل عدیده ای باعث بروز خاطره ای تلخ در خاطره جامعه کوهنوردی کشور گردید. فارغ از اختلاف نظرهایی که در زمینه مقصران یا سهل انگاران بروز این حادثه وجود دارد شاید جامعه کوهنوردی را بر آن داشت تا نسبت به راهکارهای امداد و نجات و جستجو در حوادث کوهستان برنامه ریزی دقیق تر و جدی تری داشته باشد.

همچنین سیاست های فدراسیون کوهنوردی در این مدت خوشبختانه توانسته تاحدودی شرایط خدمات امداد و نجات کوهستان را خصوصا با همکاری بین بخشی ارگان های مربوطه به مسیر واقعی خود باتوجه به شرایط کشورمان نزدیک تر کند.

باشد تا دیگر شاهد بروز چنین حوادث تلخی نباشیم:

چگونه با زنده یاب کار کنیم؟

      اگر شما در کوهستانی کوهپیمایی می کنید ، همراه داشتن ۳ ابزار بسیار لازم و حیاتی می باشد. این ۳ ابزار بیل برف ، میل سونداژ و زنده یاب می باشد. حتی با داشتن این ۳ ابزار نیاز به آموزش کار با دستگاه زنده یاب بسیار حیاتی می باشد. برای راحتی در یاد گیری تمام مراحل پیدا کردن شخص در زیر بهمن این پروسه را به ۵ قسمت تقسیم بندی می کنیم . با فرا گیری این ۵ مرحله تمرین زیاد روزی جان دوست خود را نجات دهید.

شکل2

۱٫پیدا کردن ابتدایی سیگنال

      مرحله اول پیدا کردن سیگنال ارسالی از دستگاه زنده یاب مصدوم می باشد. در ابتدا اطمینان پیدا کنید که بهمن دیگری بوجود نمی آید و در محیط کاملا امن جستجو را شروع کنید. اول تمامی دستگاه های فرستنده خود و دیگران را به حالت گیرنده تغییر دهید. به آخرین نقطه دیده شده مصدوم بروید با دستگاه گیرنده خود شروع به پیدا کردن سیگنال کنید در این مرحله شما فقط به دنبال سیگنال می باشید. به حالت عکس بالا جستجو را به سمت پایین بهمن از آخرین نقطه دیده شده مصدوم شروع کنید و هیچ نقطه ای از بهمن را چشم پوشی نکنید. با توجه به زنده یابی که استفاده می کنید فاصله مسیر های رفت و برگشت و تا لبه بهمن متغیر می باشد و طی یک قانون کلی حداقل فاصله تا لبه بهمن باید ۱۰ متر در نظر گرفته شود و فاصله های بین مسی رفت و برگشت بیشتر از ۲۰ متر نباید باشد.

شکل3

۲٫ جستجوی جهت دار

      در این مرحله سیگنال ابتدایی پیدا شده و از این به بعد جستجو باید جهت دار باشد تا در زمان صرفه جویی شود. در این مرحله به فاصله ثبت شده بر روی دستگاه خود توجه کنید و به دنبال سیگنال قوی تر به صورت حرکت منحنی های ۳ متری جهت خود را مشخص کنید.

شکل4

۳٫جستجوی دقیق

       زمانیکه دستگاه زنده یاب فاصله زیر ۳ متر را نشان داد زنده یاب را نزدیک برف کرده و و به دنبال سیگنال قوی تر به حالت عکس بالا باشید . در این حالت جستجوی بعلاوه را انجام دهید تا محل دقیق مصدوم مشخص شود . در این حالت نزدیک ترین فاصله را بر روی برف بصورت یک نقطه تشخیص دهید که محل جستجو با میل سونداژ باشد. به خاطر داشته  باشید که امکان دارد فرد در زیر مترها برف مدفون شده است.

شکل5

۴٫جستجو با میل سونداژ

     در محل قوی ترین سیگنال و کمترین فاصل ثبت شده با زنده یاب جستجو با میل سونداژ را آغاز کنید جستجو باید از مرکز شروع شده به صورت دایره ای از مرکز دور شوید که فاصله هر حلقه از هم بیشتر از ۲۵ سانت نباید باشد و جهت فرو کردن میل باید به صورت عمود باشد.

شکل6

۵٫کندن با بیل

 زمانیکه جای مصدوم را با میل سونداژ مشخص کردید میل را همان حالت برای رهنما رها کنید و با فاصله ۱٫۵ برابر از مقدار فرو رفتن میل سونداژ از پایین شیب شروع به کندن کنید.

 تهیه و تنظیم: رضا گلبازحق، مسئول کارگروه اسکی باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

 منبع : مجله skiing

منبع: موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان

کانون کوه نوردان کردستان
 
ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.  شنبه 17 بهمن ماه 1394- ساعت 10.50


   نام   

 ایمیل     

متن