هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

   سنگ نوردی در سالن و در طبیعت


 

 

 

آیا سنگ نوردی روح خود را با فعالیت شدید در سالن های سرپوشیده (gym rats) از دست خواهد داد

 

مقاله ای از گریگوری توماس نوشته شده در 24 مارچ 2016 - 5 فروردین 1396

gym rats = معنی تحت الفظی آن موش سالنی است اما به فردی گفته می شود که ساعت های بی شمار و نامتعارف در یک سالن ورزشی به عضله سازی ،تمرینات قدرتی، عروقی و فعالیت های هوازی مشغول می شود.

چهار سال پیش رینهولد مسنر تلاش کرد میهمان شام خود، ساشا دیجولیان سنگ نورد رقابتی 19 ساله را متقاعد سازد که روی مسیرهای طبیعی صخره ها به تلاش بپردازد، او یک خودکار از جیب خود بیرون آورد و روی منوی غذا شروع به کشیدن تصویر قله ای در دولومیت ایتالیا کرد که هنگام جوانی آن را صعود کرده بود. این دو وقتی که در سالت لیک سیتی برای حضور در مراسم اهداء جوائز تولیدکنندگان تجهیزات کوه نوردی سال حضور داشتند یکدیگر را ملاقات کردند. مسنر معتقد بود که کسی مثل ساشا نباید استعداد خود را با تلاش روی تحته های سه لای سالن ها به هدر دهد، مسنر در باره ساشا گفته که او در مسیری است که می تواند پیشرو دختران صخره نورد قرن جدید باشد بنابراین باید این را بداند.
ساشا که حالا 23 ساله است اگرچه سابقه صخره نوردی داشت اما تمرکز او روی رویدادهای بین المللی بولدرینگ بود که تقریبا به طور کامل در داخل سالن برگزار می شود. او در سال 2011 قهرمان جهان شد و سه عنوان ملی بین سال های 2010 و 2012 بدست آورد. در نهایت در سال 2013 به ایتالیا رفت و بلاویستا، 5.14b را صعود کرد که اولین دستاورد شاخص او روی دیواره های بزرگ در طبیعت بود. ساشا می گوید: " من متوجه هستم آنچه که واقعا در این ورزش می خواهم، صرف کردن وقتم در سالن نیست، در طبیعت هیچ محدودیتی برای چگونگی دست یابی به موفقیت وجود ندارد."
از سال 2013 که از رقابت های سالنی کناره گیری کرد، نظر خود را به افق های جدیدی معطوف داشت، در ژانویه سال 2015 او تبریخ به دست گرفت و در جشنواره یخ نوردی اوری در رقابت های میکس شرکت کرد. او با صرف ده روز وقت، به تکنیک های این رشته مسلط شد. آگوست سال گذشته ساشا با سه هفته استقامت در جبهه شمالی آیگر اولین امریکایی شناخته شد که موفق به صعود مسیری روی این دیواره می شد، "قارچ جادویی" 5.13a و ساشا دریافت که موفقیت های بعد از مسابقات در طبیعت برای یک سنگ نورد پرکار، جای تعجب ندارد. قدرت بنیادین ناشی از رقابت ها به خوبی به صخره های واقعی منتقل می شود.
امیلی هرینگتون سنگ نورد 29 ساله از لیک تاهوی کالیفرنیا قهرمان سابق ملی صعودهای اسپرت، سال گذشته ال کپ را به صورت آزاد صعود کرد. قبل از آن تلاش ناموفقی در صعود به بلندترین قله میانمار و فرود از ماکالو پنجمین قله بلند جهان با اسکی داشت، امیلی گفته: " چالش، بیرون آمدن از طرز تفکر رقابتی و تصمیم گیری برای این است که می خواهی در زندگی یک سنگ نورد باشی"
آن انتقال یا تغییر و تحول از رقابت کننده مورد حمایت تا ورزشکار حرفه ای در طبیعت نشان دهنده تکامل گسترده سنگ نوردی از یک فعالیت کمرنگ به یک ورزش تمام عیار می باشد. سنگ نوردی در یک دهه گذشته محبوبیت بسیار زیادی داشته، تعداد سالن های سنگ نوردی به طور پیوسته افزایش یافته است (بیش از 68 درصد از سال 2010) و شرکت کنندگان در رقابت های رده سنی جوانان بیش از 144 درصد افزایش یافته است. سنگ نوردی در طیف گسترده ای موضوع رسانه های اجتماعی شده و حتی در لیست متمم المپیک سال 2020 توکیو قرار دارد.
لین هیل سنگ نورد افسانه ای و تاثیر گذار یوسمیتی در دهه 70 و 80 می گوید: " می توان در فلوریدا و کانزاس زندکی کرد، مکان هایی که صخره ای در آن وجود ندارد اما به یک سنگ نورد درجه یک در سطح جهان تبدیل شد، زمانی که مردم نسل من سنگ نوردی می کردند، مراسمی نظیر آنجه که امروز برای این ورزش برگزار می شود، وجود نداشت"
برای چندین دهه ، این رشته بیشتر یک مذهب بود تا یک تلاش ورزشی. تجربه و موفقیت به سختی به دست می آمد. امروزه ساختارهای دست ساز بشر و مسیرهایی با کدهای رنگی در سالن های سنگ نوردی محل زندگی ما وجود دارند. فوائد این مراکز تناسب اندام، واضح است، گیره های مصنوعی و صفحه های بارفیکس به سرعت نیروی انگشتان و بازوهای شما را بالا می برند و فقط با معدودی تجهیزات ساده تمامی سال می توانید تمرین کنید. منحنی یادگیری کاهش یافته است و نسل جدید آماده است تا به سرعت این ورزش را به جلو هدایت کند.
پیتر مورتیمر بنیان گذار خانه فیلم سنگ نوردی sender films برای مستندهای سنگ نوردی همچون "تنها روی دیواره" و "طغیان" معروف است او می گوید: " سالن های سنگ نوردی به زمین هایی برای پرورش سنگ نوردان بزرگ تبدیل شده اند. برای کودکان و نوجواان امروزی 5.13 پایه کار است. زمانی که من در حال بزرگ شدن بودم 5.13 یعنی قرار گرفتن روی جلد مجله ها"
نگاهی به آشیما شیراایشی سنگ نورد 14 ساله از مانتهاتان بیندازید، یکی از قوی ترین سنگ نوردان جهان، هر چند اکثر صعودهای خود را در سالن انجام داده، سال گذشته اولین زنی شناخته شد که 5.15a بولدر صعود کرد و اوایل همین ماه جوان ترین و اولین زنی شناخته شد که V15 بولدر صعود کرد. این که او چگونه قادر به تکمیل چنین صعودهای دلهره آوری است کاملا به نوع آموزش وی مربوط است.
سیدار رایت، حاصل افتخار دوران سخت یوسمیتی که حالا ساعت ها در سالن های سنگ نوردی وقف تمرین بولدر می کند می گوید: " سالن های سنگ نوردی فقط برای بچه ها و تازه کاران نیست، یک ابزار حیاتی برای سنگ نوردان مسن است تا روی فرم باقی بمانند. قهرمانان افسانه ای دیروز که در دوران اوج خود تمامی سدها را در هم می شکستند اکنون gym rat شده اند.
در حالیکه آموزش و تمرین در سالن موجب افزایش قدرت یک ورزشکار رقابتی خواهد شد، سنگ نوردی در طبیعت به طور معمول موجب می شود ورزشکار روی گیره های پلاستیکی عملکرد ضعیف تری داشته باشد.
تامی کالدول که سال گذشته با کوین یورگسون " داون وال" در ال کپ را به صورت آزاد صعود کرد در این صعود برخی تکنیک ها را که نیاز به تمرین و تبحر در سالن را داشت به طور کامل اجرا کرد او می گوید: " در طبیعت سنگ نورد توانایی عملکرد سریع و متعدد را روی بخش های دشوار ندارد اگر می خواهید یک دیواره نورد درجه یک باشید تقریبا متضرر خواهید شد." در حالیکه سنگ نوردی در سالن یک آمادگی خوب است، هیچ تضمینی برای موفقیت فوری در طبیعت وجود ندارد. 
امسال ساشا و امیلی در ادامه فعالیت های خود برنامه ای در دست اجرا دارند، هر دو آن چیزی را دریافته اند که بسیاری قبل از آنها آن را دریافته بودند، که در حالیکه سالن از تو یک ورزشکار می سازد، صخره جایی است که سنگ نوردان واقعی ساخته می شوند. سیدار می گوید: " در نهایت زیبایی غیرقابل انکار طبیعت راه خود را درون روح شما و تغییر شما پیدا خواهد کرد، منبعی نیست که شما راهی شوید و آن را بدست آورید، یک کلیسا است که می روید تا در آن به پرستش بپردازید."

Outside online

منبع : گل کوه

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.  سه شنبه 10 فروردین ماه 1395- ساعت 09.22   نام   

 ایمیل     

متن