هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  جشنواره سنگ نوردی بیستون امسال برگزار نمی شود


"نبود اعتبار" برگزاری جشنواره جهانی سنگ نوردی بیستون که ظرفیتی برای جذب گردشگران خارجی و معرفی هر چه بیشتر کرمانشاه است را به سال آینده موکول کرد.

دیواره بیستون در سه سال گذشته میزبان گردشگران و کوه نوردان و صخره‌نوردان بسیاری از سراسر جهان بوده و ظرفیت بی‌نظیر این دیواره افراد بسیاری را هرساله به بیستون می‌کشاند. باوجود استقبال قابل‌توجه کوه نوردان خارجی برای شرکت در فستیوال صخره‌نوردی بیستون اما این جشنواره امسال به دلیل نبود اعتبارات کافی برگزار نمی‌شود.

 

کمبود اعتبار برگزاری جشنواره را به سال آینده موکول کرد

رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اواخر شهریور و اوایل مهرماه هرسال جشنواره صخره‌نوردی بیستون در قالبی بین‌المللی برگزار می‌شد اما با توجه به کمبود اعتبارات و تخصیصات لازم این مهم به سال آینده موکول شد. بهمن مشت کوب بیان کرد: برای سال آینده برنامه‌ریزی‌شده تا جشنواره صخره‌نوردی بیستون باشکوه بیشتری برگزار شود و تعداد بیشتری شرکت‌کننده خارجی داشته باشیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیستون ثبت جهانی شده، صخره‌نوردی رشته‌ای قابل‌توجه و بسیار خاص برای همه سنگ‌نوردان دنیا شده از طرفی ارتفاع دیواره بیستون ۱۲۰۰ متر و عرض آن ۵ و نیم کیلومتر است که سبب شهرت جهانی این دیواره شده است. مشت کوب با اشاره به ظرفیت بالای بیستون در راستای جذب گردشگر افزود: وجود کاروان‌سرای عباسی در رونق صنعت گردشگری بیستون بسیار مثمر ثمر است.

وی افزود: در دور نخست برگزاری جشنواره ۱۷ تا ۱۸ شرکت‌کننده خارجی داشتیم، دور دوم قریب به ۳۰ نفر و دور سوم ۷۰ نفر شرکت کردند و قطعاً در دوره چهارم بیش از ۱۰۰ شرکت‌کننده و سنگ‌نورد خواهیم داشت. مشت کوب همچنین بیان کرد: جشنواره سنگ‌نوردی بیستون کار بسیار باارزشی است و نهادها و سازمان‌های مختلف درصورتی‌که امکان کمک و حمایت رادارند دریغ نکنند.

Afbeeldingsresultaat voor ‫جشنواره سنگ نوردی بیستون‬‎

برگزاری جشنواره سنگ نوردی مطرح شدن بیستون را به دنبال دارد

وی افزود: در بیستون مرتباً سنگ‌نورد و گردشگر از اقصی نقاط دنیاداریم اما به شکل انفرادی حضور پیدا می‌کنند و به شکل جشنواره نیست، اما برگزاری جشنواره در جذب سنگ‌نوردان و گردشگران دنیا بسیار مؤثر است.

مشت کوب با اشاره به حضور چشمگیر شرکت‌کنندگان اروپایی در جشنواره‌های سنگ‌نوردی پیشین در بیستون گفت: یکی از دلایلی که بیستون مطرح شد جشنواره سنگ‌نوردی بود که در کنار آن برنامه‌های متعدد دیگری نیز ازجمله استایلنگ، پرواز با پاراگلایدر، پرواز بیس شاپینگ، برگزار می‌شد. همچنین برنامه‌های جانبی دیگر همچون بازی‌ها و جشنواره‌های بومی - محلی برای شرکت‌کنندگان جالب‌توجه بود و با توجه به این ظرفیت می‌طلبد که برای آن سرمایه‌گذاری شود.

Afbeeldingsresultaat voor ‫جشنواره سنگ نوردی بیستون‬‎

اعتبار مورد نیاز برای برگزاری جشنواره ۴۰۰ میلیون تومان است

وی اعتبار موردنیاز برای برگزاری این جشنواره را ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: اعتبار موردنیاز به تعداد شرکت‌کنندگان بستگی دارد اما این اعتبارات در قبال شناسایی ظرفیت‌های استان و جذب گردشگر رقم چندانی نیست.

مشت کوب افزود: مهرماه فصل سنگ‌نوردی است، مسیرهای زیادی بازشده و مسیرهایی نیز در دست‌دست بازگشایی است و برنامه سنگ‌نوردان نیز صخره‌نوردی است. بیش از ۸۵ مسیر در بیستون بازشده است.


منبع : کلاغ ها

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.چهار شنبه 24 شهریورماه 1395- ساعت 08.30   نام   

 ایمیل     

متن