هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  بقا در کوهستان چرا و چگونه؟


کوهستان مي تواند بهترين دوست و در عين حال بدترين دشمن انسان باشد. هيچ وقت به جنگ کوهستان نرويد. در مواقع بروز خطر در کوهستان، از فکرتان استفاده کنيد، برنامه ريزي کنيد و خود را زنده نگه داريد و بي هدف انرژ يتان را هدر ندهید.
هر موقعيت اضطراري در کوهستان نيازمند کنترل ذهني کافي بر روي تمامی فعاليت هاي جسمي است. حفظ و مصرف بهينه انرژي بدن و همچنين دمای بدن بسيار حياتي است.حفظ دمای بدن در سرما و گرما مرگ و زندگي شما را تعيين مي کند!
سه گام اساسی برای بقا در کوهستان کدام است؟ 
در شرايط اضطراري خرابي هوا، طوفان يا مه غليظ، صاعقه، بارندگي شديد سعي کنيد ابتدا خونسردي خود را حفظ کنيد و سه مرحله زير را انجام دهيد.سه گام اساسی بقا در کوهستان:
-1 توقف فعاليت
-2 تشخيص موقعيت و اولويت بندي نيازها
-3 ابتکار عمل
شرح این اقدامات را در ادامه مطلب بخوانید.....
 
قله کوه بدر (جنوب قروه)
 
 
1. توقف فعاليت ها
در مواقع بحراني اکثر افراد سرگردان و بي هدف به راه خود ادامه مي دهند. مهم ترين کار در صورت بروز يک شرايط بحراني توقف فعاليت ها و ارزيابي شرايط بحراني است.
2. تشخيص موقعيت و اولويت بندی نيازها
دراين مرحله شما بايد مهم ترين نيازهاي خود را براي بقا در شرايط محيطي که در آن هستيد تشخيص دهيد و آنها را به ترتيب اولويت براي خودتان فراهم کنيد. 
مهم ترين اين عوامل شامل موارد زير است اما تعيين دقيق آنها بستگي به موقعيت محيطي که در آن هستيد دارد:
1. ضرورت هاي ايمني: پوشاک، جانپناه، آتش
2. ارسال پيام کمک: سوت، فرياد، بي سيم، موبايل
3. تامین انرژی لازم برای زنده ماندن: غذا و آب
4. ادامه مسير: با کمک نقشه يا بدون کمک نقشه
5. سلامت رواني و جسمي مانند: آسيب ها و زخم ها و ... 
3. ابتکارعمل
براي برآورده کردن نيازها از تجهيزات همراه يا از مواد طبيعي که در اطراف وجود دارد استفاده کنيد. بعد از تع یین نیازها در پنج زمينه اصلي بقا و اولويت بندي آنها، برای تعیین این نیاز ها اقدام کنید. در بعضي مواقع نيازهاي شما به راحتي برآورده مي شود و در اختيار است و در مواقعی نياز به خلاقيت و ابتکار عمل دارد.
 
کیف بقا چيست؟
همراه داشته باشيد. » کيف بقا « يک » کمکچهاي اوليه « هميشه علاوه بر وسايل محتويات اين کيف معمولا شامل موارد زير است. تمامي اين وسايل را در يک ظرف فلزي دردار قرار دهيد و آن را با چسب آب بندي کنيد.
* تجهيزات ارسال پيام کم:،سوت، آيينه
* تجهيزات مواقع ضروري : چاقو چندکاره، کبريت ضد آب، فندک، قطب نما، شمع
* تجهيزات برپايي سرپناه: نايلون بزرگ، پتوي نجات
* غذا و آب: چاي، نمک و شکر بسته بندي شده
* تجهيزات ضروري پزشکي : چسب زخم
* ساير تجهيزات چند منظوره : کاغذ و قلم آب بندي شده، سنجاق قفلي، گيره کاغذ، نايلون بزرگ، طناب نازک، مقداري
مفتول فلزي نازک
در شرایط اضطراری
در شرايط اضطراري سه گام اساسي بقا در کوهستان را انجام دهيد. اگر هوا سرد نباشد، احتمال زنده ماندن شما هم بيشتر است. در اين شرايط علاوه بر پوشاک،وسايل کيف بقا و ساير تجهيزات، توانايي روحي و اراده شما براي زنده ماندن نقش
مهمي دارند.
ايجاد يا پيدا کردن يک جانپناه طبيعي يکي از مهم ترين اقدامات است. در شرايط اضطراري بايد تا بهتر شدن يا روشن شدن هوا در جانپناه باشيد. جانپناه در هواي بالاي صفر مي تواند يک حفره سنگي، زير درختان، يک نايلون بزرگ يا پتوي نجات که تمام سطح بدن را پوشش داده باشد، همچنين مي توانيد با کمک چاقوي تيز، مفتول فلزي، نايلون هاي بزرگ و نخ و سوزن و شاخه هاي درختان و ... جانپناه درست کنيد. در هواي بسيار سرد و برفی، بهترين جانپناه يک حفره برفي است. دماي داخل يک حفره برفي را می توان در صفر درجه سانتي گراد ثابت نگه داشت که مي تواند شما را در برابر خطراتي مانند سرمازدگي و يخ زدگي تا مدتي محافظت کند. البته مهارت تشخيص و ساخت انواع سرپناه به ويژه حفره برفي نياز به آموزش، ابتکار و
تمرين دارد.
بعد از ايجاد جانپناه سعي کنيد بدن خود را گرم و خشک نگه داريد، لباس گرم بپوشيد، از کلاه و دستکش استفاده کنيد. برف روي لباس و کفش را پاک کنيد، با استفاده از کبريت، شمع يا الکل جامد و ... آتش روشن کنيد.
در صورت مصدوم شدن و نياز به فوريت هاي پزشکي اگر وسايل کمک هاي اوليه همراه نداريد، با ابتکار عمل مي توانيد از لباس هايتان به عنوان باند، از چوب هاي اطراف يا فريم کوله پشتي يا باتوم براي آتل، و با چوب يا باتوم برانکارد درست کنيد.
انرژي خود را در شرايطي که مسير را گم کرديد، در هواي نامناسب، زمان تاريکي و زماني که خسته هستيد هدر ندهيد!
بهترين تصميم، اقدام درست براي ايجاد جانپناه است! در شرايط بسيار سرد و نامناسب بايد بدن خود را درجا حرکت دهيد،
نبايد بخوابيد. تحت هر شرايطي خودتان را گرم و خشک نگه داريد.
 
http://www.tehranclimb.ir/photo/Bagha%20dar%20Kuhestan%2088.pdf
کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.دوشنبه 29 شهریورماه 1395- ساعت 10.20







   نام   

 ایمیل     

متن