هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  سونامی مرگ بر سر ورزش های هوایی


 متاسفانه طی 48 ساعت اخیر اخبار متعددی از حوادث منجر به فوت در ورزشهای هوایی کشور منتشر شده است.  در این رشته ورزشی عوامل مختلفی دخیل هستند و فرد باید علاوه بر کنترل دقیق عوامل جوی و محیطی ، فردی و تجهیزات در مورد اجرای پرواز و پرش  نیز بایستی صبور باشد و بسیار دقیق عمل نماید. از طرفی در برخی از این حوادث ریسک بالا و خروج از حدود ایمنی وسیله منجر به آسیب و حتی فوت فرد می شود.

دسته‌بندی انواع ورزش‌های هوایی در سایت فدراسیون شامل 12 مورد است. از جمله آیروباتیکس، آیرومدلینگ، پرواز تجربی، پرواز با بالون، گلایدر، هنگ گلایدینگ، پاراشوت و... در این میان پاراگلایدر یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های هوایی در جهان است.چتربازی، اسکای دایوینگ و انواع سقوط‌های هوایی هم در جهان طرفداران زیادی دارد.

 اخبار منتشر شده از این حوادث شامل موارد زیر است: 

 

  • سقوط یک پاراگلایدر در ارتفاعات نیشابور

در این حادثه پاراگلایدر سوار خراسان رضوی در ارتفاعات نیشابور « کفاش مقدم» 36 ساله هنگام فرود در ارتفاعات منطقه درود بخش زبرخان نیشابور در ارتفاع حدود ۵۰ متری ناگهان سقوط کرد و بر اثر شدت صدمات وارده جان خود را از دست داد.

 

  • سقوط پاراگلایدر در ارتفاعات پیرانشهر موجب فوت خلبان شد

هفت خلبان پاراگلایدر برای تمرین در پشت کوه های روستای رحمت از توابع شهرستان پیرانشهر به این منطقه عزیمت کرده بودند. در تمرینی که این گروه پروازی در منطقه انجام می دهند یکی از خلبانان هنرجوی پاراگلایدر بنام 'عثمان نو خواه' 35 ساله دچار حادثه شده و سقوط می کند.
خلبان پاراگلایدر به علت خونریزی داخلی، برگشت خون به داخل بدن، شکستگی و خونریزی پا و شدت جراحات وارده، اقدامات امدادگران و تنفس مصنوعی و احیا اورژانس نتیجه بخش نبوده و در راه انتقال به بیمارستان فوت می شود.
 

  • مرگ دو برادر در سقوط پاراگلایدر

این سانحه  در سایت پروازی شهرستانه واقع در تویسرکان رخ داد. تغییر در شرایط جوی و پرواز در ارتفاع پایین مهمترین عامل سقوط این پاراگلایدر گزارش شده است.بر اثر این سانحه 2 برادر 27 و 34 ساله که هر یک از آنها سابقه بیش از پنج سال پرواز داشتند جان باختند. این 2 برادر پیش از سقوط پاراگلایدر بیهوش شده بودند و به علت سرعت بالای این وسیله پروازی به شدت به زمین برخورد کرده و در دم جان سپردند. پیش از اقدام به پرواز در این سایت، خلبانان باید از مسئول سایت پروازی مجوز دریافت کنند که این اقدام صورت گرفته بود.
استان همدان به علت قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی و مرتفع دارای هوای خشن و غیرقابل پیش بینی است. با وجود فراهم بودن شرایط برای پرواز، ولی وزش باد منجر به بر هم خوردن تعادل این پاراگلایدر و سقوط آن شد.
 

  • درگذشت ناگهانی قهرمان بیس جامپ ایران "مهدی حبیبی"

با کمال تأسف باخبر شدیم جناب آقای مهدی حبیبی از اولین و فعال‌ترین قهرمانان پرش آزاد (بیس جامپ) در حادثه‌ی حین پرواز درگذشته است. ایشان به منظور آماده‌سازی از محل اقامت خود در کانادا به اروپا رفته بود تا تمرینات خود را  به دنبال شرکت در اولین دوره‌ی مسابقات جهانی وینگ سویت به عنوان تنها نماینده‌ی ایران با انگیزه‌ی بیشتر ادامه دهد. 

مهدی حبیبی رکورد اولین پرش با لباس وینگ سویت از دیواره لجور در ایران را دارا بوده و نیز اولین ایرانی نام گرفت که در مسابقات جهانی این رشته که امسال در کشور آمریکا برگزار شد با هزینه‌ی شخصی و مساعدت جناب آقای ریاحی (نماینده‌ی FAI، کانون هوانوردان ایران) حضور به عمل آورد و رکورد آسیا را از آن خود کرد. ایشان با طی مسافت 3643 متر با سرعت 310 کیلومتر در زمان عبور از خروجی رکورد آسیا را کسب نموده بود.

منبع : کوه نامه / پول نیوز / ایرنا

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.  یکشنبه  30 آبان ماه 1395- ساعت 23.50   نام   

 ایمیل     

متن