هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  آخر هفته ای پر از حادثه ! -روزهایی شلوغ و پرمصدوم برای امدادگران کوهستان


در هفته ای که گذشت شاهد تعطیلات چند روزه ای بودیم که متاسفانه طبق معمول با افزایش حضور کوهنوردان و طبیعت گردان در مناطق کوهستانی کشور و در نتیجه افزایش آمار تعداد حوادث کوهنوردی در نقاط مختلف کشور همراه بود !

در چند روز گذشته ( به خصوص ساعات پایانی دیروز) گزارش هایی که در فضای مجازی به سرعت منتشر می شد حاکی از بروز حوادث کوچک و بزرگ در نقاط مختلف کشور بود :  از آسیب دیدگی های جزئی مانند سقوط و ترومای دست و پا گرفته تا آسیب های جدی تر مانند آسیب های اسکلتی و هایپوترمی و حتی مرگ....

حوادثی که هفته ای به شدت پرکار را برای امدادگران کوهستان و نیروهای امدادی رقم زد.

ضمن تقدیر از تلاشهای این عزیزان ، به بررسی این حوادث می پردازیم: 

 • حادثه برای کوهنورد لهستانی در مسیر جبهه  جنوبی دماوند

عصر روز دوشنبه ۲۰ دی ۹۵ یک کوهنورد لهستانی که در قالب یک تیم ۴ نفره به همراه همنوردان خود قصد صعود قله دماوند را داشت در هنگام برگشت در ارتفاعات بالای پناهگاه بارگاه سوم بدلیل نامعلومی سقوط نموده و دچار ضربدیدگی مچ پای راست می شود.

بلافاصله وی تحت حمایتهای همنوردان خود به بارگاه سوم منتقل و مورد حادثه به اطلاع بخش جستجو و نجات فدراسیون، امداد و نجات کوهستان هلال احمر و مسئول قرارگاه پلور می رسد. در ابتدا تصمیم به پرواز هلی کوپتر امداد جهت انتقال وی در صبح روز سه شنبه ۲۱ دی ۹۵ گرفته می شود ولی با توجه به شرایط پرواز ممنوع در تهران به دلیل مراسم تشییع جنازه و همچنین هوای نامساعد بارگاه سوم و بارش برف و متغیر بودن هوا انتقال با هلی کوپتر امداد لغو می شود.

همزمان یک تیم از امدادگران کوهستان هلال احمر جهت انتقال وی به بارگاه سوم اعزام می شوند. در بارگاه سوم نیز با توجه به شرایط غیر اورژانس مصدوم و حمایت های خوب یک تیم سه نفره از کوهنوردان اصفهان انتقال کوهنورد حادثه دیده به روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه موکول می شود. در نهایت صبح روز چهارشنبه ۲۲ دی ۹۵ یک تیم از امدادگران کوهستان هلال احمر به سرپرستی «داود لشکری» با عزیمت به بارگاه سوم نسبت به آتل بندی و فیکس کردن پای صدمه دیده کوهنورد لهستانی اقدام نمودند.

تیم امداد سپس با همکاری کوهنوردانی از استان اصفهان حاضر در منطقه نسبت به انتقال فرد مصدوم به ارتفاعات پایین تر اقدام نموده و با پرواز هلی کوپتر امداد در ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر(نزدیک رودخانه دوم) نسبت به انتقال فرد مصدوم به مراکز درمانی اقدام گردید. 

 

گزارش حادثه از زبان داوود لشکری (مسئول کارگروه جستجو و نجات استان مازندران) :

یکی از اعضای تیم 4 نفره پلیس لهستان در حین بازگشت از قله دماوند در ارتفاع 4700 متری به دلیل گیر کردن کرامپون تعادل خود را از دست داده  و دچار شکستگی استخوان زیر مچ پا می شود.پس از تماس با شماره تلفن 112 و هماهنگی با پایگاه امداد و نجات هلال احمر پلور پف درخواست پرواز جهت انتقال مصدوم می شود که با توجه به ممنوعیت پرواز در تهران و شروع بارش برف ، پرواز کنسل می شود.جهت دسترسی به مصدوم تیمی 4 نفره از پایگاه پلور در ساعت 22:30به سمت بارگاه سوم حرکت کرد، با توجه به مسدود بودن مسیر گوسفند سرا به خاطر برف از نیمه مسیر پیاده طی شد و در ساعت 00:30 به مسجد صاحب الزمان رسیدیم.

پس از دقایقی استراحت با گرفتن لانگ بک بورد موجود در گوسفند سرا به سمت بارگاه حرکت کردیم و در نهایت ساعت 7صبح به بارگاه سوم رسیدیم، با بررسی وضعیت مصدوم، وجود شکستگی استخوان تایید شد و با توجه به ریسک بالای انتقال زمینی به دلیل پوشش کامل یخ و برف در کل مسیر جهت جلوگیری از وقوع حادثه درخواست مجدد برای پرواز شد، با توجه به محدودیت پرواز در ارتفاع بالای 4000متر با هماهنگی به عمل آمده، پس از اتل گیری پای مصدوم و پوشاندن هارنس به  ارتفاع 3900متر منتقل شد.

با ارسال مختصات جغرافیایی محل، بالگرد به موقعیت مصدوم رسیده و با انجام پرواز ایستا، با وینچ بالگرد (هویست) مصدوم به داخل کابین منتقل و به بیمارستان میلاد منتقل گردید.

در این عملیات 2 کوهنورد اصفهانی (  میلاد ریاضیات و سینا حیدری  )  و همچنین عوامل امدادی پایگاه هلال احمر پلور به نام های خسرو باقری ، محمد مهدوی ، محمد نصیری ، داوود لشکری ( سرپرست تیم ) حضور داشتند.

 

 

 • حوادث کوهنوردی در ارتفاعات شمال تهران :

 در ارتفاعات شمال تهران نیز همانند هفته های گذشته حوادث کوهنوردی متعددی به وقوع پیوست که به بررسی آنها می پردازیم:

 • منطقه داراباد ، مورد سقوط از ارتفاع - مورخ ٩٥/١٠/٢٣ ، ساعت ٧:٤٥

پیرو اطلاع جمعیت هلال احمر شعبه شمیرانات به پايگاه امداد و نجات كرهستان دربند مبنی بر سقوط دو نفر از ارتفاع در منطقه داراباد (چشمه نارون ) یک تیم سه نفره از پایگاه دربند و یک تیم سه نفره از پایگاه شیرپلا به منطقه اعزام شد. 

بعد از رسیدن به منطقه ، ارزيابي اولیه صورت گرفت و مشخص گرديد یکی از دونفر كوهنورد داراي جراحت جدي مي باشد. اقدامات اولیه انجام ، سپس مصدوم روی بسکت فیکس و به سمت پایین انتقال یافت . مصدوم تحویل عوامل اورژانس شده و در ساعت ١٠:٤٥ دقيقه عملیات به پايان رسید.

نجاتگران حاضر در عمليات :

پایگاه  دربند: محمد نصیری -ارین شکوری راد-جعفر کمال نیا

پایگاه شیرپلا:  محسن صانعی -محمد رحیمیان- رضا نصر اللهی

 

 • منطقه دربند ، مورد كاهش سطح هوشياري- مورخ ٩٥/١٠/٢٤ ساعت ١٥:٣٠

پیرو اطلاع پلیس کوهستان دربند مبنی بر رویت فردی با سطح هوشیاری پایین در منطقه دربندبالاتر از دوراهي بند يخچال ، سریعا یک تیم ٥ نفره به محل اعزام شد.

بعد از ارزیابی اوليه و اقدامات لازم ، مصدوم بر روي بسكت فيكس و به سمت پایین منتقل شد . عملیات در ساعت ١٧:٣٠ دقيقه با تحویل مصدوم به اورژانس به پایان رسید.

نجاتگران حاضر در عمليات : مهدی شهرابی ،مسعود بهرامی ،امید رحمانی ،محمد نصیری ،جعفر کمال نیا

 

 • منطقه  گردنه کلکچال، مورد شقوط از ارتفاع- مورخ  95/10/23 -ساعت  10 

بر اساس گزارش ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان مستقر در گردنه کلکچال  ، ساعت ١٠ صبح آقای فرميسك ناصرزاده به سمت گردنه حركت می کنند و مسير يخ زده بوده است.  در هنگام بازگشت از گردنه  فردي از  زير گردنه  سقوط می گند كه منجر به شكستگي كتف وی می شود. به دلیل عدم دسترسی به امکانات امدادی مصدوم توسط اعضا ستاد تا پارک جمشیدیه همراهی می شود و  نهایتا با هماهنگی با عوامل اورژانس ، مصدم به بیمارستان منتقل می شود.

 نفرات ستاد: فرمیسک ناصرزاده و  هادی سلطان آبادی از گروه کوهنوردی همت شمیران

 

 • حادثه سقوط جوان کوهنورد در ارتفاعات ایستگاه 2 ولنجک

بنابر گزارش های رسیده مقارن ظهر روز ۲۴ دی ۹۵ یک کوهنورد جوان تهرانی در حین صعود در منطقه ایستگاه دو ولنجک تعادل خود را از دست داده و حدود ۱۰ متر سقوط می کند. بلافاصله جریان حادثه به اطلاع بخش جستجو و نجات فدراسیون و نیروهای امداد و نجات کوهستان مستقر در ایستگاه ۶۴ آتش نشانی ولنجک می رسد و یک تیم از امدادگران بلافاصله به محل اعزام می شوند و پس از انجام اقدامات اولیه بوسیله برانکارد به مرکز درمانی منتقل می گردد.

محل سقوط کوهنورد تهرانی در ارتفاعات ایستگاه دو ولنجک

 

 • مرگ یک کوهنورد در ارتفاعات اشترانکوه  بر اثر سقوط از ارتفاع

در مورخ  95/10/24 ساعت ۱۲:۳۰ طی تماس با هلال احمر شهرستان ازنا  گزارشی مبنی بر سقوط یک نفر کوهنورد بومی در دره هزار بهمن واقع در ارتفاعات اشترانکوه ازنا  مسیر قله «کول جنو» ارائه شد.

سریعا طی هماهنگی های قبلی یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر استان لرستان به همراه تیم امداد هوایی به شهرستان ازنا اعزام شد.

تیم امداد و نجات کوهستان پایگاه طیان به همراه یک تیم دیگر امداد کوهستان هلال احمر  ازنا را به منطقه حادثه اعزام کردند و پس از پیاده کردن تیم امداد به علت شرایط بد منطقه فرود، بالگرد دوباره به ازنا برمی گردد تا تیم امدادی مصدوم را از داخل دره به نقاط پایینتر حمل کنند تا امکان فرود بالگرد وجود داشته باشد.

 تیم ۷ نفره امدادکوهستان ازنا با وجود برف سنگین خود را در کوتاهترین زمان ممکن به مصدوم رسانده و اقدامات لازم را برروی مصدوم انجام داده و پس از یک ساعت حمل، مصدوم را به پایین دره در یک محل مناسب جهت فرود دوباره بالگرد انتقال دادند و بالگرد دوباره به منطقه اعزام شده و مصدوم به بیمارستان امام علی (ع) شهرستان ازنا انتقال داده می‌شود متاسفانه مرگ کوهنورد در داخل بالگرد توسط عوامل اورژانس تایید شده و پس از تایید نهایی توسط پزشک وقت اورژانس امام علی (ع)علت مرگ را ضربه مغزی اعلام می‌کنند.

نجاتگران: شاهین جانبزرگی، علی جانبزرگی، وحید جانبزرگی، محسن رضایی، فردین لک، احمد پازیار، رضا پاپی 

 

 نجات همزمان شش کوهنورد در منطقه یال کبود نهاوند : روزی پر حادثه برای شهرستان نهاوند

روز ۲۴ دی ۹۵ در ساعت 14.30 طبق گزارش ارسالی مبنی بر سقوط یک کوهنورد  از صخره در منطقه یال کبود تیم امداد نجات هلال احمر استان همدان همدان شامل 4 نفر با هلی کوپتر به منطقه اعزام گردید.

پس از پیاده کردن پرسنل اورژانس در روستای پایین کوه در پناهگاه اول امدادگران فرود آمده و گزارش تکمیلی را از نفرات درون پناه گاه گرفتند.

بر اساس گزارش ها متوجه شدند یک خانم از یخچال یال کبود سقوط کرده  و دچار شکستگی احتمالی در ناحیه کمر گردیده و دو نفر دیگر نیز در بالا و وسط یخچال به علت یخ زدگی مسیر زمینگیر شده و قادر به پایین آمدن نیستند.

با توجه به سردی هوای منطقه که به علت وزش باد به 15 تا 20 درجه زیر صفر می رسید احتمال هیپوترمی ایشان هم می رفت. لذا  با توجه به شرایط منطقه تیم به دو قسمت تقسیم گردید . یک تیم  دو نفره برای نجات دو نفر روی یخچال 300  پایین تر از قله یال کبود از هلی کوپتر پایین پریده و هلی کوپتر جهت انتقال خانمی که از ناحیه کمر آسیب دیده بود به سمت بالای پناهگاه اول برگشته و با تیم دوم به بیمارستان بعثت همدان منتقل شد.

تیم یخچال در حال انتقال نفرات به پایین بودند که همزمان تماسی دیگر گرفته شد و اعلام شد  3 نفر دیگر از کوهنوردان نهاوند در محلی به نام غار قوش گرفتار شده اند و دچار هیپوترمی گردیده اند و توان حرکتی خود را از دست داده اند.

با توجه به شرایط یک تیم زمینی شامل 4 نجاتگر هلال احمر و 3 نفر از کوهنوردان نهاوند دوباره به منطقه اعزام گردیدند و موفق به انتقال 3 نفر سمت غار گردیدند و خوشبختانه با موفقیت عملیات در ساعت 22.30 به پایان رسید.

وضعیت مسیر یخچال کاملا یخ زده بود و نفرات کوهنورد حتی یک کلنگ همراه نداشتند. انتقال  نفرات یخچال از بالا  به پایین تا پناهگاه اول حدود 1600 متر انجام شد.

نفرات اعزامی از همدان :  هومن فرزانه  - مهدی صمیمی- وحید اسکندری

نفرات نجاتگر هلال احمر نهاوند  :  ایمان معین- احسان سیف- اشکان حمید وند

کوهنوردان نهاوندی : عباد سوری-  رضا جعفری

 

متن این خبررا به نقل از خبرگذاری ایرنا اینجا بخوانید

متن این خبررا به نقل از پایگاه خبری صدای نهاوند اینجا بخوانید

 

 • حادثه در ارتفاعات دالاخانی استان کرمانشاه

طی تماس تلفنی اورژانس با کشیک شعبه، مبنی بر آسیب دیدگی یک کوهنورد که از ناحیه پا دچار شکستگی و در ارتفاع ۲۸۰۰ متری کوه دالاخانی دچار گرفتاری شده بود بلافاصله، از تیم نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان سنقر درخواست کمک شد.

با هماهنگی مرکز کنترل و هماهنگی ( EOC ) و معاونت محترم امداد و نجات استان اولین تیم نجات به طرف قله دالاخانی حرکت کردند.

پس از حرکت، تیم اول نجات با در خواست تیم برای پرواز بالگرد جمعیت هلال احمر استان جهت انتقال مصدوم هماهنگی های لازم با معاونت محترم امداد و نجات جناب آقای یاوری انجام شد و تیم واکنش سریع به همراه بالگرد به محل حادثه جهت پشتیبانی هوایی اعزام شدند.

لازم به ذکر است به علت دسترسی سریع تیم امداد و نجات سنقر به مصدوم تصمیم بر این شد که انتقال مصدوم زمینی انجام بگیرد.

بلافاصله تیم دوم پشتیبان به طرف قله حرکت کرد و انتقال مصدوم زمینی و با بسکت کردن فرد آسیب دیده انجام شد در این عملیات شش نفر از پرسنل و پانزده نفر از نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان سنقر شرکت کردند و عملیات راس ساعت ۲۰:۰۵ دقیقه با موفقیت به پایان رسید.

مصدوم که مردی ۳۰ ساله بود توسط هلال احمر سنقر به بیمارستان امام خمینی انتقال یافت.

ارسال  گزارش :  رسول شریفی 

 

 

 

منابع خبرها و تصاویر :

 • کانال تلگرام انجمن پرشکی کوهستان ایران 
 • کانال تلگرام پایگاه امداد کوهستان دربند
 • خبرگذاری ایرنا
 • پایگاه خبری صدای نهاوند
 • گزارش های منتشر شده در شبکه های مجازی
  کانون کوه نوردان کردستان

  ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.  شنبه  25 دی ماه 1395- ساعت 14.23

   

    نام   

 ایمیل     

متن