هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  میخ سنگ طلایی دوران برای کنرادآنکر


عکس از جیمی چین

بسیاری کنراد آنکر کوهنورد آمریکایی را با فیلم مرو میشناسند. فیلم مرو به ذکر وقایع و تلاش های رنج آور بسیار کنراد آنکر و جیمی چین برای فتح یکی از بیرحمانه ترین قله های  جهان می پردازد و توانست از طرفداران حرفه ای این ورزش گرفته تا تماشاگران غیر حرفه ای را جذب کند. آنکر اولین بار در سال ۲۰۰۳ برای طی این مسیر ۶۳۰۰ متری همراه با سنگ های پوشیده از برف و یخ و به شدت ناهموار تلاش کرد. او در سال ۲۰۰۸ به همراه چین و اوزتورک به آنجا باز می گردد، اما طوفان های شدید، پیشرفت آنها را به تاخیر می اندازد و ذخیره غذایی آن ها در آن مدت تمام می شود و آن سه کوهنورد بی باک با بی میلی، درحالیکه قله در دیدرس آنهاست، مجبور به عقب نشینی می شوند. ماجرای صعود به قله آنها در سال ۲۰۰۸، بخش عمده ای از زمان فیلم مرو را به خود اختصاص می دهد. با گذشت سه سال و مواجهه با اتفاقات ناگوار مختلف، تهدید کننده و غیر قابل پیش بینی، تمام اعضای تیم دوباره در پی تلاشی نهایی برای حل این پازل چهار بعدی به ظاهر غیر ممکن، همراه با خطرات مرگبار کمین کرده در هر قدم، تلاش می کنند. 
اما شهرت کنراد آنکر در یافتن جسد جورج مالوری افسانه ای نیز کم از صعود مرو نبود. کنراد در سال ۱۹۹۹ سرپرست گروهی بود که به دنبال افسانه گم شده مالوری از پیشگامان فتح اورست راهی جبهه شمالی این کوه شدند. ایشان در روز نخست ماه می موفق به یافتن جسد جورج مالوری پس از ۷۵ سال از مرگ وی شدند. در آن سال کنراد نه تنها برای یافتن جسد مالوری تلاش کرد بلکه جزئیات صعود او مانند امکان صعود مسیر پله دوم به صورت طبیعی و یا شرایط صعود با لوازم و تجهیزات 75 سال قبل از خود را هم بررسی نمود.
در اکتبر ۱۹۹۹ آنکر به همراه الکس لو و دیوید بریجز راهی جبهه جنوبی شیشاپانگما شدند. در روز ۵ اکتبر دو همنورد کنراد براثر سقوط بهمن جان باختند و کنراد به تنهایی به کشورش بازگشت. اجساد دوکوهنورد مفقود ۱۶ سال بعد توسط اولی اشتیک سویسی یافت گردید. 
کنراد آنکر متولد 15 نوامبر 1962 اهل بوزمان، مونتانا در آمریکا بوده فارغ التحصیل دانشگاه یوتا می باشد. او علاوه بر کوهنوردی و سنگنوردی نویسنده ای متبحر هم هست. آنکر درسال ۲۰۰۳ اقدام به تاسیس مدرسه کوهنوردی در دره خومبو نمود و همه ساله اقدام به آموزش و تربیت شرپاها به منظور کمک به کاهش حوادث کوهنوردی برای ایشان می نماید. 
درکارنامه آنکر فعالیت در قطب شمال و جنوب، آلاسکا، پاتاگونیا و جزیره بافین و هیمالیای نپال و پاکستان به چشم می خورد. 
آنکر در ماه نوامبر گذشته در تلاش برروی قله لانگ ری در نپال به همراه دیوید لاما دچار حمله قلبی شد و بابالگرد به کاتماندو بازگشت که احتمالن این واقعه به کاهش فعالیتهای او خواهد انجامید!
کنراد آنکر از سوی مجله و سایت معتبر کلایمینگ به عنوان برنده میخ سنگ طلایی دوران برای یک عمر دست آورد ارزشمند در زمینه کوهنوردی برگزیده شده است.

 

سایر برندگان این نشان عبارتند از:
Sport Climbing: Margo Hayes and Matty Hong
Breakout Performance: Michaela Kiersh
Vison: Tom Randall and Pete Whittaker
Rusty Piton: Chipping
Alpine: coming soon
Boldest Move: coming soon
Comeback: coming soon
Competition: coming soon
 

وبخوانید:
میخ سنگ طلایی 2016 در دستان آدام اوندرا

منبع : وبلاگ کوه قاف

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.   دوشنبه 14 فروردین ماه 1396- ساعت 13.12   نام   

 ایمیل     

متن