هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  اورست، مسیرها و رکوردهای جدید بعد از 3 سال آشفتگی


Everest 2017: New Routes, New Records, and Lots of Climbers

کیلیان جورنت در اکسپدیشن سال 2016 اورست

 فصل بهار اورست به سمت نوع هیجان انگیز آن در حال شکل گیری است، یولی اشتک برگشته تا تراورس حماسی خود را کامل کند، کیلیان جورنت می خواهد که رکورد صعود سرعتی خود را به ثبت برساند و کوهستان برای کوه نوردانی که در سال های 2014 و 2015 قادر به تلاش نبوده اند، مهیا شده است.

بعد از سه سال آشفتگی بی سابقه در بلندترین قله جهان، صحنه در اورست به حالت معمول خود درآمده، توریست ها ، دره ها و دهکده ها را پر کرده اند و بیش از 600 کوه نورد، آماده صعود هستند و حالا با اعتماد بنفس بازیافته ، فصل بهار سال 2017 در حال شروع است. بعضی معتقدند که شاهد تاریخی متفاوت خواهند بود، به ویژه مجوزهای تمدید یافته از سال 2014 (به دلیل وقوع بهمن) و سال 2015 (به دلیل وقوع زلزله) به صدها نفر این اجازه را می دهد که امسال تلاش خود را از سرگیرند. گرت مدیسون گفته: " تصور می کنم که سال 2017 اورست شلوغ ترین فصل خود را داشته باشد" این کوه نورد که هفت بار این قله را صعود کرده، یازده مشتری را از طریق کمپانی خود به سوی قله هدایت خواهد کرد. مواردی که امسال انتظار آن می رود از این قرارند:

بازگشت یولی اشتک

کوه نورد سوئیسی، یولی اشتک و یک نپالی جوان به نام تنجی شرپا، تلاشی را که اشتک آن را "تراورس لوتسه" می نامد، بدون اکسیژن مکمل، اجرا خواهند کرد. مسیر جدیدی که اورست و همسایه او، لوتسه، چهارمین قله بلند جهان را به هم خواهد پیوست و از تراورس هرگز تکرار نشده اورست، توسط پیشگامان امریکایی، تام هورنبین و ویلی آنسوئلد در سال 1963، استفاده خواهند کرد. هورنبین و آنسوئلد یال غربی را از کمپ 2 صعود کردند با تراورس دهلیزی در جبهه شمالی که آن را هورنبین می نامند و میدان برفی را به سمت قله صعود کرده سپس از گردنه جنوبی به کمپ اصلی برگشتند. اشتک و تنجی مسیر سال 1963 را در جبهه جنوبی قطع خواهند کرد و تراورسی باز به سمت معبر لوتسه خواهند داشت که دنیس اروبکو کوه نورد پیشگام قزاق در سال 2010 ایجاد کرده است، بعد از صعود به لوتسه این زوج قصد دارند به کمپ اصلی برگردند و اگر توان آن را داشته باشند سومین قله که احتمالا نوپتسه (7861 متر) خواهد بود را به مسیر خود متصل خواهند کرد، یک آسمان خراش تیز نزدیک به لوتسه، اگرچه اشتک نگفته که مجوز سوم او برای کدام قله است. از سال 2013 این اولین سفر اشتک به اورست است، آن زمان که او، جاناتان گریفیث و سیمونه مورو با گروهی از شرپاها در گیر شدند، درگیری لفظی در ارتفاع 7000 متر منجر به زد و خورد شد و این سه از صعود منصرف شدند، آن چیزی که از آن انصراف دادند، همان مسیری است که امسال اشتک و همراه او قصد ایجاد آن را دارند.

کیلیان جورنت می خواهد رکورد ثبت کند

بعد از تلاش بی نتیجه پاییز سال گذشته که حاصل شرایط بد جوی و برف ناپایدار بود، دونده سرعت از اسپانیا، کیلیان جورنت سعی در اخذ مجوز برای تلاشی دیگر از جبهه شمالی در فصل پاییز را داشت اما چینی ها درخواست او را رد کردند و او برنامه خود را به فصل بهار موکول کرده، او دوباره می خواهد رکورد سرعت خود را از رونگ بوک در چین در ارتفاع 4970 متر به سمت قله به ثبت برساند، صعودی که او آن را بین 25 تا 30 ساعت تخمین زده است.

پیشگامان مسیرهای جدید

همچنین در تبت، دیوید گاتلر آلمانی و اروه بارماسه ایتالیایی سعی در ایجاد مسیری جدید در جبهه جنوبی شیشاپانگما، چهاردهمین قله بلند جهان را دارند، این همان مسیری است که گاتلر و اشتک در بهار سال گذشته به دلیل شرایط جوی از آن منصرف شدند، ابعاد دیگر این برنامه کشف اجساد آلکس لوو و دیوید بریجز بود.

بررسی جبهه شمالی

در بحث در خصوص اینکه امکان کدام دسترسی به اورست بیشتر است، از سمت شمال (از طریق تبت) یا جنوب (از طریق نپال) تغییر عمده در هزینه صدور مجوز، نوسان نظرات را در پی خواهد داشت. انجمن کوه نوردی چین امسال هزینه صدور مجوز برای کوه نوردان غربی را 32 درصد افزایش داده، از یازده تا چهارده هزار و پانصد دلار، در حالی که نپال هزینه را یازده هزار دلار ثابت نگه داشته، به علاوه چین محدودیت های سفت و سخت تری برای تعداد مجوزهای پاییز در نظر گرفته و در این فصل درهای ورود به شیشاپانگما را بسته، به گفته اریک سیمونسون از راهنمایان بین المللی کوهستان، ارزیابی در این باره با بررسی این موضوع مشخص خواهد شد که کدام سمت در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفته، سمت شمال و خطرات کمتر آن تحت الشعاع مجوزهای بیشتر از سمت نپال است.

یخچال های در حال ذوب

احتمالا شما نیز شنیده اید که یخچال های اطراف اورست در حال ذوب شدن هستند. با توجه به مقاله محقق انگلیسی، اوون کینگ که در سال جاری در مجله اروپایی علوم منتشر شده، پدیده کریوسفر (یخ کره = به بخشی از کره زمین می گویند که در آن آب به صورت جامد است) سریع تر از همیشه در حال وقوع است و شتاب آن رو به افزایش است، کینگ و همکار تحقیقاتی او اسکات واتسون، همچنین مقاله ای ارائه داده اند که نشان می دهد که سطح یخچال خومبو در 32 سال گذشته 70 متر کاهش یافته، با توجه به این پس رفت، او دو محقق پیش بینی می کنند که استفاده بیش از حد از گذرگاه گونگمالا در سال 2020  امکان پذیر نخواهد بود و باید مسیر دیگری در اطراف یخچال ایجاد شود.

اسنپ چت بیشتر

در عین حال راهنمای قدیمی اورست، آدریان بالینگر که 6 بار این قله را با اکسیژن مکمل صعود کرده، برای دومین تلاش بدون اکسیژن خود بعد از بهبود استقامت و تغییر در رژیم غذایی، اقدام خواهد کرد. او و کوری ریچادرز که سال گذشته این قله را صعود کرده دوباره از برنامه اسنپ چت برای ثبت وقایع برنامه خود استفاده خواهند کرد.

اولین های جدید

اندی هولزر پنجاه ساله از اتریش به عنوان دومین مرد نابینا  و  کوه نورد بریتانیایی، ایان توت هیل به عنوان اولین شخص مبتلا به سرطان تلاش خود را روی اورست انجام خواهد داد.

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.   سه شنبه 15 فروردین ماه 1396- ساعت 12.00   نام   

 ایمیل     

متن