هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

   اکسپدیشن موفق زنان به کلاهک قطبی بارنز


Verónica Romero, Chus Lago y Rocío García en la isla de Baffin. 2017

 

چووز لاگو، ورونیکا رومرو و روسیو گارسیا 200 کیلومتر از دشوارترین، دورافتاده ترین و غیرقابل دسترس ترین منطقه کره زمین در قطب شمال را پیمایش کردند تا نسبت به افزایش آگاهی عمومی در خصوص تغییرات شرایط جوی اقدام نمایند. آنها با  این هدف  بر موانع و ارتفاعات یخی بیش از 1000 متر غلبه کردند. در ابتدای پیمایش چووز و ورونیکا به آنفولانزای نابهنگام مبتلا شدند که این بیماری باعث ضعف قوای جسمانی آنها در ابتدای برنامه شد، طوفان شدیدی که در سه روز متوالی تمامی فعالیت ها را متوقف ساخت ، دیواره های عمودی و تقریبا غیر قابل عبور، بوران مخوف، مه غلیظی که مانع از تشخیص آسمان و زمین شد و اسکی کردن را فوق العاده دشوار کرد.

حالا این ماجراجویان اعتراف می کنند که تلاش آنها هیجان انگیر بوده و چووز معترف است که عاشق این تجربه شده که در آن شکل تیم به صورتی درآمده که قبلا وجود نداشته. آنها در قدم بعدی به سمت " دریاچه ژنراتور" می روند که در آنجا اینوئیت ها به استقبال آنها می روند و تیم را به سمت رودخانه کلایدر هدایت می کننند، در آنجا سوار بر کشتی می شوند و به اسپانیا برمی گردند.

سایت دسنیول با آنها مصاحبه ای داشته که در تلویزیون این سایت پخش شده، در این مصاحبه چووز توضیحات بیشتری در خصوص هشدار به جهانیان در خصوص تاثیرات تغییر در شرایط جوی ارائه داده،  با آنها در مورد اینکه چگونه زنان در هر رشته و زمینه ای نیاز دارند که بپا خیزند و دیده شوند و در نهایت  از صعود چووز به اورست و برنامه انفرادی او به قطب جنوب به گفتگو پرداخته اند.

 توضیحات :

جزیره بافین = جزیره ای است واقع در اقیانوس منجمد شمالی که در شرق نوناووت در کانادا قرار دارد.

کلاهک قطبی بارنز = در مرکز جزیره بافین، نوناووت کانادا قرار دارد، نزدیک به 6000 کیلومتر مربع در منطقه کوهستانی بافین را تحت پوشش دارد و در اثر گرمای منطقه در حال پس رفت و نازک شدن است، در فواصل سالهای 2004 تا 2006 این کلاهک حدود یک متر در هر سال نازکتر شده است.

نوناووت = جدیدترین و بزرگ ترین قلمرو کانادا است، این قلمرو در اول آوریل 1999 از قلمرو نواحی شمال غرب جدا شد. این قلمرو پنجمین بخش (زیرشاخه کشور) بزرگ دنیا است.

اینوئیت = گروهی از مردم بومی در مناطقی از امریکا، کانادا و گرینلند هستند که در منطقه شمالگان زندگی می کنند و در اصطلاح به آنها اسکیمو می گویند.

desnivel

منبع: گل کوه

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.   چهارشنبه 30 فروردین ماه 1396- ساعت 13.00   نام   

 ایمیل     

متن