هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  برنامه ی کوهپیمایی منطقه اورامانات" نکوداشت راهنما و قدیمی کوهستان "ابراهیم فروتن نسب"


به نام خالق کوه ها

"برنامه ی کوهپیمایی منطقه اورامانات"
نکوداشت راهنما و قدیمی کوهستان "ابراهیم فروتن نسب"
(جمعه 1/2/1396)

مسئول برنامه: کانون کوهنوردان کردستان
سرپرست: صلاح حقیقیان
مسئول فنی: فرید بایزید نژاد
مربیان: فرید بایزیدنژاد – یدالله نگهدار
ناوبری: کیوان زندکریمی
پشتیبانی: امید نامداری – کورش احمدی – یدالله اقبالیار – کاوه آرش - کورش ذهتاب – پروین قلعه پرداز – لیلا احمدی
پزشک تیم: نوشین هادی زاده
تدارکات: یدالله یگانه – کمال عویان
فیلمبرداری و عکاسی: مسعود رخزاد – رامین اردلان - فرهاد وحدانی

شرکت کنندگان: 99 نفر از اعضا و همراهان کانون


گر توانی که بجویی دلم امروز بجوی
ورنه بسیار بجویی و نیابی بازم   (سعدی)

نکوداشت در زمان حیات و تکریم آنانی که همواره با باوری انسانی و عزتی به سرفرازی کوه، عمرشان سپری شده و در راه خدمت به جامعه همیشه بی درنگ بوده اند نه تنها نشان قدرشناسی است بلکه یکی از اصولی است که همیشه کانون در فعالیت های خود از جمله تدوین برنامه های سال 1396 به آن پایبند بوده است. بر همین اساس و در ادامه ی اجرای برنامه های تقویم کمیته کوه نوردی در شش ماهه ی نخست سال جاری به مناسبت نکوداشت بیش از 30 سال فعالیت و تلاش همنورد "ابراهیم فروتن نسب" به عنوان راهنما و قدیمی کوهستان، برنامه ی کوهپیمایی منطقه ی اورامانات به مدت یک روز با حضور 99 نفر از اعضاء کانون متشکل از بانوان و آقایان همنورد در روز جمعه مورخ 1/2/1396 برگزار شد.
نفرات حاضر در برنامه ساعت 3 بامداد در میدان آزادی سنندج با سه خودرو اتوبوس از مسیر سنندج-مریوان بە سمت روستای قەڵاجێ حرکت کردند. با رسیدن به روستای قەڵاجێ در ساعت 6/30 صبح، آفتاب بردمیده و هوا کاملا روشن بود. با توجه به هماهنگی و بررسی های انجام شده قبل از برنامه توسط سرپرست و مسئول فنی، تیم به جلوداری آقای یدالله نگهدار و عقب داری آقای امید نامداری به خط شد و حرکت خود به سمت طبیعت و منطقه ی زیبای اورامانات آغاز نمود. البته راهنمای قدیمی "مامۆ ئیبراییم"  جلوتر از همه حرکت می کرد و تیم با فصله ای چند متر پشت قدم های این پیر کوهستان قدم بر می داشت. هوای بهار و مه صبحگاهی جلوه ای زیبا به طبیعت بخشیده بود که نظیر آن را تنها در اورامان می توان دید. پس از حدود دو ساعت پیمایش مسیر، در کنار چشمه آبی (مختصات جغرافیای N35 21 12.2 E46 15 30.9) به مدت نیم ساعت برای صرف صبحانه، تیم توقف نمود و در ساعت 8/30 با سوت سرپرست برنامه دوباره آماده ی حرکت شدند. هرچه بیشتر زمان می گذشت زیبایی طبیعت و کوه های اورامان نمایان تر می شد. خروش آب طنین انداز این زیبایی بود. در طول مسیر حجم آب و توپوگرافی منطقه تیم فنی را مجبور به بستن کارگاه و عبور نفرات با کمک طناب نمود و از آنجا که امسال به واسطه ی بارش و بارندگی های فراوان سالی پر آب بود، تیم مجبور شد در طول مسیر چند بار از عرض آبراهه های فصلی خروشان منطقه عبور کند.

با رسیدن به "هەوار دەمەوێ" (مختصات جغرافیای N35 20 31.3 E46 13 53.9) تیم در کنار چشمه آبی با صفا استراحتی کوتاه داشت و با پر کردن بطری های خود از آن آب گوارا به مسیر خود ادامه دادند. با رسیدن به دەرەکی ( مختصات جغرافیایی N35 19 35.6 E46 12 12.8) تیم برای خوردن نهار در ساعت 13/30 توقف نمود. با هماهنگی سرپرست و مسئول فنی برنامه مقرر شد تیمی جهت صعود به قله مامۆ ئیبراییم را تا قله ی "پیر رۆستەم" همراهی کنند و بقیه ی افراد از مسیر دەرەکی بە سمت شهر هەورامان تخت حرکت نمایند. از همین رو تیم صعود  (40 نفر) با سرپرستی آقای بایزید نژاد و جلوداری آقای نگهدار ساعت 14/30 به سمت قله ی پیر رۆستەم به راه افتاد و دیگر افراد پس از پیمایش مسیری نیم ساعته در محل از پیش تعیین شده، با خودروهای برنامه به شهر اورامان تخت انتقال داده شدند. در تیم چهل نفره ی صعود به قله سه نفر از همنوردان زن نیز حضور داشتند. با رسیدن به زین نزدیک به قله ی پیر رۆستەم (مختصات جغرافیایی N35 17 27.3 E46 12 52.1) در ارتفاع 2250 متری و ساعت 18/30 به افتخار حضور و همراهی مامۆ ئیبراییم، عکس و فیلمی به یادگار گرفته شد و تیم به سمت شهر اورامان تخت و ملحق شدن به سایر اعضای تیم به راه افتاد. با رسیدن به اورامان تخت و هتل شادی (هتل سنگی هورامان) (مختصات جغرافیایی N35 15 21.9 E46 15 09.1 ) مراسم ویژه ای تکریم و نکوداشت مامۆ ئیبراییم در لابی هتل برگزار شد. در مراسم آقای صلاح حقیقیان به نمایندگی از کانون کوه نوردان ضمن معرفی و بیوگرافی مامۆ ئیبراییم با اشاره به فعالیت های وی و تواضع و فروتنی مثال زدنی ایشان، لوح تقدیر و هدیه ایی را از طرف کانون به مامۆ ئیبراییم تقدیم نمود. همکاری و حمایت مدیریت و کادر هتل هورامان در طول مراسم و پذیرایی از افراد تیم به قدری بود که برای همیشه در یاد حاضرین می ماند. در حاشیه ی مراسم چند مهمان خارجی هم حضور داشتند که به یمن حضور همنورد مترجم و نویسنده, آقای کمال الدین محمدی از چند و چون برنامه مطلع شدند و با آقای حقیقیان به گفتگو پرداختند که ترجمه ی این گفتگو را آقای محمدی انجام می داد. ساعت 21 همه ی تیم با اعلام سرپرست برنامه سوار خودروها شدند و پس از سپری یک برنامه ی کوهپیمایی در دامان اورامان و خاطری پر از زیبایی بهار کردستان در ساعت 1 بامداد به سنندج بازگشتند.
در پایان ضمن تشکر از همراهی و همکاری همه ی همنوردان، حمایت مدیریت هتل هورامان از ورزش به ویژه ی ورزش کوه نوردی را ارج می نهیم و آرزومند سلامتی و سربلندی برای همگانیم.

برنامه به روایت تصویر:

مسیر طی شده در برنامه ی کوهپیمایی اورامانات (1/2/1396)

مسافت پیمایش شده (23 کیلومتر)
برنامه ی کوهپیمایی اورامانات (1/2/1396

ارتفاعات طی شده در برنامه ی کوهپیمایی اورامانات (1/2/1396