هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  آیین رونمایی از کتاب "هیمالیا، میعاد سفید" توسط کانون کوه نوردان کردستان برگزار شد


به نام خالق کوه ها
کانون کوه نوردان کردستان برگزار نمود:

آیین رونمایی از کتاب "هیمالیا، میعاد سفید"
عصر دوشنبه 18/2/1396

 مراسم رونمایی از کتاب "هیمالیا، میعاد سفید" نوشته ی سیدواسع سیدموسوی (سمکو) عصر روز دوشنبه هفته ی جاری با حضور جمیع اصحاب فرهنگ و ورزش در سالن کانون کوه نوردان کردستان برگزار شد. در این آیین بیشتر چهره های ورزشی و فرهنگی کردستان از جمله مربیان، پیشکسوتان و قهرمانان ورزشی، هنرمندان، صاحبان قلم و نویسندگان نام آشنا حضور داشتند که آقای دکتر خسرو خسروی کردستانی به عنوان سخنران اول ضمن خیر مقدم به حاضرین، با اشاره ای به اهمیت و نقش فعالیت های ورزشی در توسعه ی فرهنگ و ارتقای آن، در خصوص مولف کتاب اظهار داشت: چیزی که بیشتر از همه نظر ما را به خود جلب می کند این است که قهرمانان ورزشی ما علاوه بر نظر به کسب افتخارات ورزشی، سلامت اجتماعی و رشد فرهنگی جامعه نیز برایشان اولویت است و با در اختیار گذاشتن دانش و تجربیات خود در قالب کتاب به ویژه در زمینه های ورزشی رسالت خویش در این عرصه را به جا می آورند.
پس از سخنان دکتر خسروی، فیلمی از تلاش ها و صعودهای مولف کتاب بر قلل مختلف و همچنین تجربیاتی که شاکله ی مباحث کتاب را تشکیل می داد پخش شد و در آن جنبه های مختلف از چگونگی شکل گیری کتاب، حمایت های کانون و سایر همراهان مولف به دید حاضران رسید.
سیدواسع سیدموسوی در سخنانش با یاد از بزرگمرد کوه نوردی زنده یاد "محمد اوراز" و جایگاه وی در تاریخ کوه نوردی ایران به ویژه کردستان، برخی ویژگی های کتاب از جمله شناساندن هرچه واضح تر هیمالیا و مقوله ی هیمالیانوردی به مخاطب و نشانه گذاری و نمودارهای مسیرهای صعود در اغلب قلل آن پرداخت و دلبستگی به مردم و شایستگی کردستان برای کسب موفقیت های هرچه بیشتر در عرصه ی کوه نوردی را مشوق خود برای چاپ کتاب برشمرد.
حضور نام آوران و پیشکسوتان ورزشی در سالن از جمله کاک معروف اوراز به نمایندگی از خانواده ی اوراز و آقای حمید دهقان فاتح اورست از ویژگی های مراسم بود. علاوه بر مشارکت هیات کوه نوردی استان کردستان، شهرستان سنندج و نمایندگان دیگر شهرستان ها، در میان آنها آقای جمشید خیرآبادی، از مربیان برجسته ی کشتی ایران و جهان نیز حضور داشت که از وی نیز چند کتاب و مقاله ی با ارزش در عرصه ی مربیگری و مدیریت تیم های کشتی به چاپ رسیده است. هم چنین آقای دکتر انور دوله مه ره یی، رئیس فدراسیون کوه نوردی اربیل حکومت اقلیم کردستان از مهمانان ویژه ی مراسم بود.
در ادامه آقای صلاح حقیقیان به نمایندگی از کانون کوه نوردان کردستان عنوان کرد: هر موفقیتی چه در عرصه ی ورزش و چه در عرصه ی فرهنگ مایه ی خوشحالی تک تک خانواده های جامعه می باشد و به خود می بالیم که در خانواده ی کانون کوه نوردان کردستان نه تنها پیشکسوتان و مربیان و قهرمانان عرصه ی کوه نوردی حضور دارند بلکه از میان بیشتر رشته های ورزشی و نیز اساتيد و صاحبان قلم در کانون همواره حضور داشته و دارند. یکی از اهداف و اساس حرکت و فعالیت های کانون حمایت و تعامل با هیات های ورزشی و تشکل و نهادهای فرهنگی به منظور ارتقای جامعه در این زمینه ها و کسب افتخارات توسط نوجوانان و جوانان دیارمان است و همواره کوشیده است در زمینه ی خدمت به ورزش و فرهنگ و توسعه ی آن در جامعه پیش قدم و همراه مردم باشد. در همین راستا کانون اقدام به احداث کتابخانه و موزه ی کوه نوردی برای اولین بار در کردستان نموده است و از همه ی همراهان و مردم می خواهیم که با همکاری و ارسال کتب و هدایای خود ما را در توسعه ی کتابخانه و موزه ی کانون یاری رسانند.
برخی از حاضرین در مراسم در جهت حمایت از تاسیس کتابخانه و موزه کوه نوردی، قول به اهدای چندین جلد کتاب به دفتر کانون نمودند.
همزمان با رونمایی از کتاب "هیمالیا میعاد سفید" تمبر اختصاصی ای که به همین عنوان و به سفارش کانون کوه نوردان تهیه شده بود رونمایی گردید و پشکسوتان، مربیان و بزرگان فرهنگی حاضر در مراسم پای آن را به یادگار امضا نمودند.
در پایان لوح تقددیر و هدایایی که از طرف کانون تهیه شده بود به ترتیب زیر اهدا گردید:
-  تقدیم لوح تقدیر به آقای جمشید خیرآبادی به پاس زحمات ارزنده به عنوان سرمربی تیم های ملی کشتی و نویسنده کتب مختلف در این زمینه
-  تقدیم لوح تقدیر به دکتر انور دوله مه ره یی، رئیس فدراسیون کوه نوردی حکومت اقلیم کردستان، به پاس همکاری و تلاش در عرصه ورزش کوه نوردی
-  تقدیم لوح تقدیر به آقای ناصر رحیمیان (چاپ معلم) به پاس حمایت و پشتیبانی بی دریغ در به چاپ رساندن کتاب هیمالیا، میعاد سفید
-  تقدیم لوح تقدیر و اهدای سکه ی تمام بهار آزادی به آقای سیدواسع سیدموسوی به پاس چاپ کتاپ هیمالیا، میعاد سفید و افتخارات وی در عرصه ی هیمالیانوردی

-  تقدیم لوح تقدیر و نیم سکه ی بهار آزادی به آقای رضا محمدبایزیدی به پاس نمایندگی و حضور در دوره ی یخ نوردی در شهر آنسی فرانسه و تلاش در عرصه ی هیمالیانوردی
-  تقدیم لوح تقدیر و نیم سکه ی بهار آزادی به آقای سالار سبحانی به پاس حضور و عضویت ثابت در تیم ملی امید کوه نوردی ایران

با تشکر از حضور مردم شریف و گرامی، همه ی بزرگان و پیشکسوتان عرصه ی فرهنگ و ورزش کردستان و سایر استان و شهرستان ها به ویژه مهاباد و نقده  و اصحاب رسانه در پوشش خبری هرچه بهتر آیین رونمایی کتاب هیمالیا میعا سفید، آرزوی سلامتی و سربلندی روزافزون برای همه ی زحمت کشان این عرصه را داریم و امیدواریم کانون با حمایت و همراهی هرچه بیشتر مردم و مسئولین، بتواند در راه خدمت به ورزش و فرهنگ جامعه گام بردارد.