هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  برنامه ی کوهپیمایی قله ی ئاژوان" با شعار: "تقویت اکوتوریسم و گردشگری پایدار با ترمیم و توسعه ی جاده ی اورامان" انتظار و خواسته ی مردم کردستان


"برنامه ی کوهپیمایی قله ی ئاژوان"
با شعار:

"تقویت اکوتوریسم و گردشگری پایدار با ترمیم و توسعه ی جاده ی اورامان"
انتظار و خواسته ی مردم کردستان

 (جمعه 22/2/1396)

مسئول برنامه: کانون کوهنوردان کردستان
سرپرست: کهرام باجلانی
مربی و مسئول فنی: یدالله نگهدار

شرکت کنندگان: 41 نفر از اعضای کانون


طبیعت زیبا و با نشاط کردستان، همیشه یکی از مقاصد گردشگران و مسافرانی است که توصیف این زیبایی را شنیده اند و با سفر به کردستان و گشت در دامان طبیعت آن کوله باری از خاطرات زیبا را با خود به سوغات می برند. یکی از بکرترین و زیباترین جلوه های طبیعت در کردستان و ایران "اورامان" است. منطقه ای که زیبایی آن به گوش هر گردشگر و طبیعت دوستی آشناست. با سفر به اورامان و دیدن طبیعت آن، زیبایی هایی را می توان دید که تنها منحصر به اورامان کردستان است. در کنار این طبیعت بی نظیر و زیبایی های چشم نواز اما نبود جاده های دسترسی مناسب و آسفالته باعث سختی حضور گردشگران و عمدتا تقلیل تعداد آنها می شود. این نگین طبیعی در کردستان علاوه بر شناساندن هرچه بیشتر زیبایی های کردستان، یکی از موقعیت های ویژه برای جذب گردشگر و توسعه ی اکوتوریسم در کردستان می باشد که باید با توجه بیشتر مسئولان به وضعیت جاده ای آن امکان بالفعل ساختن این پتانسیل و تقویت گردشگری در منطقه فراهم گردد.
در همین راستا کانون کوه نوردان کردستان در ادامه ی برنامه های کوهپیمایی خود در سال 1396 اقدام به "برنامه ی کوه پیمایی قله ی ئاژوان" با شعار تقویت اکوتوریسم و گردشگری پایدار با ترمیم و توسعه ی جاده ی اورامان: انتظار و خواسته ی مردم کردستان در روز جمعه مورخ 22 اردیبهشت سال جاری نمود.
41 نفر از اعضای کانون در ساعت 4/20 بامداد میدان آزادی به مقصد روستای محمود آباد از توابع شهرستان کامیاران را ترک گفتند. پس از طی مسافتی دو ساعته در محور سنندج-کامیاران تیم در ساعت 6/30 به روستای محمودآباد از توابع ناوده رون (به محختصات جغرافیایی N34 35 17.3 E46 57 28.0 ) رسید و پس از صرف صبحانه ای مختصر، ساعت 7 به سمت قله با سرقدمی آقای یدالله نگهدار به سمت قله به راه افتاد. از همان ابتدای حرکت (به مختصات جغرافیایی N34 35 13.5 E46 59 15.7) بافت آهکی منطقه، توده های کارستی با توپوگرافی شدید و درختان انجیر نشان از بکربودن منطقه می داد. علی رغم نبود آب های سطحی فصلی، میزان رطوبت هوا امکان پوشش گیاهی زیبایی را فراهم آورده است. از آنجا که مسیر، دره ای با شیب های تند و گاها نزدیک به عمود بود تیم فنی را مجبور به بستن کارگاه ثابت و عبور نفرات با طناب در چند قسمت از مسیر نمود. در ساعت 1پ11/30تیم به دشتی پر از آلالەهای واژگون معروف بە "چاڵ ئاوە" (به مختصات جغرافیایی N34 34 37.4 E47 01 08.1) رسید. آن همه آلاله ی واژگون در کنار هم چنان زیبایی به منطقه داده است که نظیر آن را در کمتر جایی می توان یافت. در چاڵ ئاوە دو چاه آب نیز وجود دارد که تنها منبع برای کوه نوردانی است که وارد منطقه می شوند. تیم پس از استراحتی کوتاه و دخیره آب به ساعت 11/30 به سمت قله ی غربی به راه افتاد و با پیمودن مسیری یک ساعته به قله در ارتفاع 2700 (به مختصات جغرافیایی N34 34 56.7 E47 01 23.8) متری رسید. دوربین عکاس تیم تصاویر زیبایی از حضور اعضای کانون بر بلندای ئاژوان و زیبایی های این منطقه ی زیبا از کردستان ثبت کرد و ساعت 13/20 تیم برای صرف نهار دوباره به چاڵ ئاوە برگشت. با سوت سرپرست برنامه در ساعت 15 تیم به سمت روستای محمودآباد حرکت خود را از سر گرفت. مسیر برگشت تا نیمه ی راه همان مسیر رفت بود اما از میانه ی آن تیم از مسیر دیگری به سمت محمودآباد هدایت شد که توپوگرافی نرم تر و شیب کمتری را داشت. با رسیدن به محمودآباد در ساعت 18 برنامه به پایان رسید و تیم، سوار بر خودرو به سمت سنندج حرکت کرد.
ضمن تشکر از حضور، نظم و هماهنگی اعضای حاضر در برنامه با تیم سرپرستی و فنی، یادآور می شود دقت و توجه هرچه بیشتر مسئولان به ترمیم و اصلاح جاده های مناطق اورامان نه تنها رفاه و ثبات مردم منطقه را به همراه دارد بلکه یکی از مهمترین عوامل تقویت اکوتوریسم و جذب گردشگر در کردستان زیبا خواهد بود.